Za studené ruce a nohy nemůže jen krevní oběh, skutečný důvod je děsivější

Neustále studené končetiny dokážou potrápit a snižovat kvalitu života. Není to problém, který mají lidé jen v zimě, mohou ho mít i v horkém počasí.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Studené ruce a nohy vás mohou trápit i v horkém počasí. Dokud se budete držet na slunci, vše bude v pořádku. Stačí ale přejít do stínu a vaše končetiny stydnou. Studené ruce, upřímné srdce, říká se. Jenže tento jev je pro člověka velmi nepříjemný, navíc ho v některých případech způsobují některá onemocnění.

Krevní oběh – viník číslo jedna

Za studené ruce a nohy může v některých případech krevní oběh. To by ale platilo v případě zchoulostivělosti na chlad. Tělo je uzpůsobené tak, že pokud na něj působí chlad, stáhne cévy. Tím způsobí, že okrajové části těla, jako jsou ruce, nohy, nos a uši, budou zásobovány krví méně, aby tělo neztrácelo zbytečné teplo a šetřilo si ho pro životně důležité orgány. Tím si tělo udržuje normální teplotu.

Estrogeny jako termoregulátor

Při regulaci teploty mohou hrát důležitou roli také ženské pohlavní hormony – estrogeny. Ženy jsou obecně na chlad citlivější než muži a jsou to právě estrogeny, které pomáhají udržet končetiny v teple.

Raynaudova choroba

Raynaudova choroba se projevuje právě přecitlivělostí na chlad, stále ledovými končetinami a studenýma ušima a nosem. Jedná se o poruchu tepenného systému, přesná příčina není dostatečně známa. Situaci lze zmírnit nošením ponožek navíc, rukavic nebo zahřívání končetin. U této choroby mohou studené prsty dokonce zbělat.

Ženské ruce ohřívající se o kalíšek s teplou tekutinou iZdroj fotografie: Freepik

Další onemocnění, která za tím mohou stát

Lidé s cukrovkou mohou také trpět na studené ruce a nohy. Důvodem je opět zhoršené prokrvování. Zimomřivost může ukazovat také na hypotyreózu neboli sníženou funkci štítné žlázy. K tomu by vás ale trápily ještě další příznaky. Jako první vsaďte na doplnění vitamínů, protože citlivost na chlad a studené končetiny může způsobovat nedostatek vitamínu B a železa. Na nedostatek železa vás upozorní další příznaky. Pokud by vám chybělo dlouhodobě, pravděpodobně byste měli co do činění s anémií.

Trápí vás studené ruce a nohy? Podařilo se vám přijít na příčinu?

Zdroj: Zdravě
Diskuze Vstoupit do diskuze
78 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články