Pásový opar je bolestivé a nepříjemné onemocnění, které může postihnout každého, kdo prodělal plané neštovice. Příznaky konzultujte s lékařem co nejdříve.
Pásový opar je virové onemocnění vyvolané stejným virem, který způsobuje plané neštovice, varicella-zoster virem (VZV). Může se tedy objevit u každého, kdo neštovice prodělal. Lékařka Shilpa Amin, M.D. vysvětluje, že pásový opar se často projevuje bolestivou vyrážkou, která se obvykle objevuje na jedné straně těla nebo obličeje. Jedním z prvních příznaků může být svědění, což často vede k mylné interpretaci příznaků.
Co to pásový opar vlastně je
Pásový opar se obvykle vyskytuje u lidí, kteří v minulosti prodělali plané neštovice. Neštovice se obvykle podruhé neprojeví, ale stejný virus, který je způsobil, může vyvolat pásový opar. Po uzdravení z planých neštovic totiž virus nezmizí, ale zůstává v nervových buňkách. Po letech nebo dokonce desetiletích může být znovu aktivován, což vede právě k výskytu pásového oparu. Riziko vzniku pásového oparu se zvyšuje s věkem, zejména u lidí nad 50 let.
Příznaky pásového oparu se často podceňují
Jak jsme již na JakZdravě vysvětlovali, pásový opar se často projevuje vyrážkou, bolestí a svěděním na jedné části těla. Tím, že se obvykle zprvu objeví svědění a typická vyrážka se nemusí vyskytnout ve všech případech, je opar často zaměňován za jiné obtíže. Lékařka Mia Armstrong, MD dodává, že u některých osob může pásový opar způsobit i horečku, zimnici a celkovou únavu. Obvyklý průběh onemocnění je následující:
- 1. Svědění a brnění: Jedním z prvních příznaků pásového oparu je svědění, brnění nebo pálení na určitém místě na těle. Tyto příznaky se mohou projevit i o několik dní dříve, než se objeví vyrážka.
- 2. Bolest: Bolest je dalším raným příznakem a může být být poměrně intenzivní a připomínat bodání nebo pálení.
- 3. Vyrážka: Po několika dnech svědění a bolesti se objeví červená vyrážka. Vyrážka se obvykle objevuje na jedné straně těla nebo obličeje a vytváří puchýře, které mohou být opět velmi bolestivé.
- 4. Puchýře: Puchýře se mohou naplnit tekutinou a prasknout, což může způsobit velkou bolest. Po několika týdnech se však puchýře vysuší a vytvoří strupy.
Jak se pásový opar léčí
Pokud máte podezření, že jsou vaše příznaky důsledkem pásového oparu, zajděte co nejdříve za lékařem. Léčba antivirotiky může pomoci zmírnit příznaky a zkrátit dobu trvání onemocnění. Antivirotika jsou nejúčinnější, pokud jsou podána během prvních 72 hodin od objevení příznaků. Kromě antivirotik se používají i volně prodejná analgetika, jako například ibuprofen, a krémy a masti, které mohou pomoci zmírnit svědění a bolest. Můžete vyzkoušet i některé domácí léky na pásový opar, které jsme s vámi již na JakZdravě sdíleli.