Otok, bolest, pocení a zvracení: Možná máte v těle krevní sraženinu

Krevní sraženiny se mohou tvořit v žilách i v tepnách. Nejnebezpečnější jsou ty, které se tvoří hluboko v těle, tedy hluboká žilní trombóza. Nepodceňujte její příznaky.

i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Krevní sraženiny mohou představovat závažný zdravotní problém, který může mít fatální následky, pokud nedojde k jejich včasnému rozpoznání a léčbě. Lékař Graham Rogers, MD vysvětluje, že se symptomy krevní sraženiny mohou u jednotlivých osob lišit, mezi ty nejčastější však patří otok, bolest a zarudnutí. Může se objevit i pocení, zvracení a další příznaky, kterým byste rozhodně měli věnovat pozornost.

Co patří mezi hlavní příznaky hluboké žilní trombózy

Lékaři z NHS tvrdí, že obvyklými příznaky krevní sraženiny jsou pulzující bolest nebo křeč doprovázená otokem, zarudnutím a teplem v noze nebo paži. Jak jsme již na JakZdravě informovali, v těchto místech se totiž krevní sraženiny tvoří nejčastěji. Pokud se sraženina uvolní, můžete pociťovat náhlou dušnost, ostrou bolest na hrudi, která se při nádechu zhoršuje a kašel nebo vykašlávání krve. Může vás trápit také:

  • Pocení: Někteří lidé si mohou všimnout i nadměrného pocení, zejména v místě, kde se krevní sraženina nachází.
  • Zvracení: Pokud krevní sraženina docestuje do plic a způsobí embolii, může se objevit zvracení, dušnost a zrychlený srdeční tep.
symptomy krevní sraženiny, muž s hlavou ve kbelíku iZdroj fotografie: Freepik
Mezi příznaky krevní sraženiny patří i zvracení.

Lékařka Nayana Ambardekar, MD upozorňuje, že pokud máte podezření na krevní sraženinu, je důležité okamžitě vyhledat lékařskou pomoc. Krevní sraženina totiž může způsobit komplikace, jako je plicní embolie, infarkt či mrtvice.

Tichá mozková mrtvice

8 nepříjemných způsobů, kterým tělo dává najevo příchod mrtvice

Nezanedbávejte prevenci

Jak jsme již na JakZdravě vysvětlovali, krevní sraženiny jsou často důsledkem nezdravého životního stylu. Největším rizikovým faktorem je pak velmi dlouhé sezení, například v letadle, ale i v práci či doma. Pokud tedy máte sedavé zaměstnání nebo často absolvujete dlouhé lety (ale i cesty autobusem, autem či vlakem) nezapomínejte na pravidelné přestávky, kdy se trochu projdete a krev rozpohybujete. Obecně se snažte udržovat zdravou hmotnost, dostatečně pít a pravidelně cvičit.

Jaké máte zkušenosti s krevními sraženinami vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
107 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články