Otok, bolest, načervenalé zabarvení: Když se objeví na noze, může jít o krevní sraženinu

Pokud zpozorujete otok, bolest a načervenalé zabarvení na noze, neměli byste tyto signály ignorovat. Může se jednat o krevní sraženinu.

Otok nohou i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Krevní sraženiny představují závažný zdravotní problém, který může postihnout každého. Jak připomíná lékařka E. Mimi Arquilla, časná detekce a léčba krevních sraženin je klíčová pro zabránění závažným komplikacím, jako je infarkt, mrtvice či plicní embolie. Pokud si všimnete jakýchkoli neobvyklých příznaků, konzultujte je co nejdříve s lékařem, neodkládejte to.

Příznaky krevní sraženiny

Jak jsme již na JakZdravě podrobně vysvětlovali, příznaky krevní sraženiny se mohou lišit v závislosti na konkrétním místě jejich výskytu. Jak však vysvětluje lékařka Nayana Ambardekar, MD, krevní sraženina se nejčastěji utváří v nohou, odkud se může uvolnit a doputovat do některého ze životně důležitých orgánů a ohrozit vás na životě. Nepodceňujte proto tyto prvotní příznaky:

  • Otok: Otok dolní končetiny může být důsledkem krevní sraženiny. Objevuje se nejčastěji v oblasti od kolene níž, ale může se vyskytnout i kdekoli jinde. 
  • Bolest: Pokud vás začne bolet noha bez zjevného důvodu, měli byste zpozornět, zejména pokud bolest přetrvává i při změně polohy.
Otok na noze způsobený trombózou iZdroj fotografie: Depositphotos
Otok, bolest a zarudnutí, to jsou nejčastější příznaky krevní sraženiny v noze
  • Načervenalé zabarvení: Jedním z dalších symptomů je i načervenalé zabarvení postižené končetiny.
  • Teplotní rozdíl: Místo, ve kterém se vyskytuje krevní sraženina, může být teplejší než okolní oblast kvůli problémům s krevním oběhem. S tím se pojí i možný náhlý pocit horka (někdy však i naopak chladu) v postiženém místě.

Pokud máte podezření na krevní sraženinu, vyhledejte okamžitě lékařskou pomoc. Ignorování těchto příznaků může, jak jsme již v úvodu zmínili, vést k závažným komplikacím.

Až 4 výhody konzumace tahini: Sníží artritidu, krevní tlak i riziko krevních sraženin

Při prevenci hraje největší roli pohyb

Nepodceňujte varovné příznaky krevních sraženin a dbejte i na prevenci. Pijte dostatek vody, nekuřte, pravidelně se hýbejte, a pokud je to možné, vyhněte se i dlouhému sezení či stání. Pomoci mohou i některé potraviny, které jsme vám již na JakZdravě dříve popisovali.

Jaké příznaky přivedli k lékaři vás?

Diskuze Vstoupit do diskuze
126 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články