Když přetrvává bolest zápěstí: Může jít o artritidu, dnu i syndrom karpálního tunelu

Jestli se o vás pokouší syndrom karpálního tunelu, pak je nutné začít ho řešit včas. Na počátku stačí drobná opatření. Když se ale nechá dojít do krajnosti, pomůže jedině operace.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Zejména tehdy, pokud pracujete každý den s myší a klávesnicí, může se u vás rozvinout syndrom karpálního tunelu. Projevuje se bolestí a znecitlivěním prstů. Mohou za to šlachy, které stlačují nervy. Většinou je to důsledek jednostranné námahy. To ale není jediný důvod, proč vás může bolet zápěstí. Ve hře jsou i stavy, jako je dna nebo artritida.

Syndrom karpálního tunelu

Syndrom karpálního tunelu se netýká jen těch, kteří pracují na počítačích, ale také lidí, kteří pracují na pásech, řidičů, kadeřníků a pekařů. Zkrátka všech, kteří dělají jednotvárné pohyby rukama. Ačkoli se to nezdá jako vážná nemoc, bolest zápěstí a necitlivost prstů nakonec způsobí stavy svalové slabosti, kdy postižení nemají sílu držet běžné předměty, jak popisuje web Healthline. Naše redakce psala o příznacích karpálního tunelu podrobněji v minulém článku.

Syndrom karpálního tunelu se dá léčit. Záleží na tom, v jak závažné fázi onemocnění se nacházíte. Na začátku stačí ortéza a ochrana zápěstí. Mezi další možnosti patří terapie laserem nebo případná operace. Nemoci se můžete vyhnout prevencí, která spočívá ve správném držení těla před počítačem, pravidelných přestávkách při práci, rovnání zad a pohybu končetin.

Jak držet ruce na stole

Displej musí být vždy v úrovni očí. Nejlepší je monitor a klávesnice jako dva samostatné kusy, protože jdou lépe umisťovat. Nadloktí a předloktí by správně měly tvořit pravý úhel před klávesnicí. Zápěstí nikdy nesmí ležet na stole a konečky prstů musí být vždy níž než zápěstí. Pozor ale, abyste nevytahovali ruce nahoru.

Žena držící se za zápěstí v kanceláři u počítače iZdroj fotografie: Freepik
Bolest zápěstí vás může varovat před syndromem karpálního tunelu.

Myš byste měli mít umístěnou ve směru ramene, aby předloktí mohlo být opřené v plné délce o stůl. Myš si nedávejte daleko od klávesnice, abyste co nejméně zatěžovali krk a ramena. Pro správné sezení je také nutné mít vhodnou židli, které se dá nastavit opěrka zad. Měla by ergonomicky podpírat pas a podporovat zdravé sezení. Regulace výšky by měla být samozřejmostí, jak radí také web Iodex.

Čínská medicína je cesta: Bolest kloubů a karpálního tunelu zničí asijská masáž

Procvičte si zápěstí, aby se uvolnila

V pravidelných intervalech vstávejte od stolu a trochu se pohybujte. Ideální jsou také cviky na zápěstí. Zakružte jimi doleva i doprava. Pravou rukou uchopte levý palec a jemně ho tahejte dozadu, abyste cítili mírný tlak. Tak ho držte asi deset vteřin. Opakujte pětkrát a udělejte totéž s druhou rukou. Nechte si po ruce i gumový míček. Ten je dobré na deset vteřin pětkrát po sobě stisknout. Potom roztáhněte prsty tak daleko od sebe, jak to jen jde, a vydržte opět deset vteřin. Zopakujte pětkrát a nezapomeňte vystřídat obě ruce.

O dalších příčinách, proč vás může bolet zápěstí se dočtete na JakZdravě ve starším článku.

Jak procvičujete své ruce během práce na počítači vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
73 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články