Velká naděje pro pacienty s roztroušenou sklerózou. Na jakém principu stojí B-buněčná terapie?

B-buněčná terapie je léčba pro lidi s roztroušenou sklerózou a zaměřuje se na B buňky, které poškozují nervy v mozku a míše.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Tato terapie není lékem na roztroušenou sklerózu v pravém smyslu slova. Může však pomoci předcházet relapsům a zpomalit průběh nemoci. Je to jistá naděje pro pacienty, kteří trpí touto nemocí. Jak terapie B-buňkami vlastně funguje? Má nějaké nežádoucí účinky? Tématem B-buněčné terapie v léčbě proti roztroušené skleróze se zabývá lékařka Neha Pathak.

Jak to vlastně funguje

B buňky jsou typem bílých krvinek, které vytvářejí protilátky bojující proti virům a bakteriím. B buňky normálně nemohou proniknout z krve do mozku nebo míchy. Pokud však máte roztroušenou sklerózu, některé B buňky se dostanou do těchto míst a napadnou myelinovou pochvu, která chrání nervy. B-buněčná terapie používá léky nazvané monoklonální protilátky k napadení těchto buněk. Léky ulpívají na povrchu B buněk, což je zabíjí a pomáhá zmírnit zánět. Také to hraje velkou roli ve zpomalení poškození nervů.

Terapie však může ovlivnit i jiné části imunitního systému. To proto, že B buňky ovlivňují jiné imunitní buňky zvané T buňky. Ty obvykle zabíjejí viry a bakterie. Jestliže máte roztroušenou sklerózu, B buňky rekrutují T buňky do mozku, a tam způsobí zánět. Když počet B buněk klesne, množství T buněk způsobujících zánět klesne také. Zároveň se zvyšuje hladina takzvaných regulačních T buněk, které zánět zastavují. Mohou dokonce zpomalit útoky imunitního systému na tělo. Schválené jsou dva léky na B-buněčnou terapii, a to Ocrealizumab a Ofatumumab.

Mohou přijít nežádoucí účinky

Infuze mohou někdy způsobit alergickou reakci. Pokud se to stane, je to obvykle během první dávky léků. Pacienti mohou pociťovat svědění, může se jim objevit vyrážka nebo kopřivka. Někdy se vyskytnou také nevolnosti nebo bolesti hlavy. Většinou jde o mírné příznaky, mohou být však také závažné. První dávku léků pacienti s roztroušenou sklerózou dostávají ve dvou sezeních, aby se snížila pravděpodobnost nežádoucí reakce. S nasazením této léčby se pacienti stávají náchylnější k infekcím, jako je bronchitida, nachlazení či herpes.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Důležité je tedy podniknout kroky k udržení zdraví. Vědci se domnívají, že tato léčba může bohužel u pacientů také zvýšit riziko vzniku rakoviny, zejména rakoviny prsu. Odborníci si však souvislostí nejsou jistí. Ve vzácných případech může vést také k progresivní multifokální leukoencefalopatii, tedy vzácné infekci mozku, která může být smrtelná. Než tedy pacienti vyzkouší B-buněčnou terapii, je třeba s lékařem projít všechny vedlejší účinky, aby bylo jisté, že pacient zná všechna rizika i přínosy léčby.

Jaký je váš názor na novou možnost léčby?

Zdroj: WebMD

Diskuze Vstoupit do diskuze
115 lidí právě čte
Autor článku

Lucie Mašínová

Zobrazit další články