Spodní prádlo si svůj mezinárodní den nevysloužilo jen tak. Některé typy mají nepříznivý vliv na zdraví mužů i žen

Na to, jaký budete mít den, má vliv i volba spodního prádla. Stačí, aby vás stahovalo nebo škrábalo, a už budete pociťovat nervozitu, která vám den znepříjemní.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Každoročně se 3. dubna slaví Mezinárodní den spodního prádla. Svým způsobem se jedná o marketingový tah, protože jeho prodejci nabízejí nejrůznější slevové akce. Ovšem na výběru spodního prádla závisí také vaše zdraví, říká lékařka Stephanie Lorene Wethington, MD. Platí to pro ženy i pro muže. Nevhodné spodní prádlo může stát za nepříjemnými zdravotními problémy.

Jak vybrat vhodné spodní prádlo

O výběru spodního prádla by šel napsat román. V současné době je totiž na trhu celá řada nejrůznějších druhů pro ženy i muže. Týká se to nejen volby střihu, ale také materiálu, velikosti a využití:

  • spodní prádlo vybírejte výhradně z přírodních látek (bavlna, bambusová vlákna…) namísto syntetických (typicky polyester, lycra…).
  • není-li to nutné, volte větší velikost, aby nedocházelo k zapařování a stahování genitálií a dalších částí.
  • vzhled a střih spodního prádla volte vždy s ohledem na zdraví, nejen vizuální stránku.
  • muži: boxerky sice vypadají lépe, ale trenýrky jsou vzdušnější (stejně tak slipy s větracím otvorem).
  • ženy: klasické jsou pohodlné i vizuálně zajímavé, totéž s nohavičkou či brazilky, klasická tanga nebo V-string, a vhodné jsou i bezešvé (vždy je ovšem nutné zvolit přírodní materiál). Zcela vyhnout by se pak ženy měly tvarovacím a stahovacím, které nejsou určeny ke každodennímu nošení (škrtí, zapařují, rychleji se v nich hromadí bakterie, mohou ztížit dýchání, zpomalit krevní oběh, či dokonce způsobit pálení žáhy apod.). Že může těsné spodní prádlo způsobovat ženám „intimní komplikace“ dokazuje i studie NIH z roku 2014, která říká, že dochází k zachycení vlhkosti mezi pokožkou a látkou.

Info: I přes výše zmíněnou studii nebylo dosud prokázáno, že by konkrétně tanga způsobovala kvasinkovou vaginitidu, bakteriální vaginózu či pohlavní infekci, a naopak může být lepší je nosit každý den.

A několik tipů k nošení spodního prádla:

  • nenoste zbytečně příliš těsné spodní prádlo, může způsobovat nepříjemné tření a zapařování. To je problém zejména v létě a také u neprodyšných materiálů (jimž byste se měli zcela vyvarovat).
  • při cvičení noste spodní prádlo, které odvádí pot a vlhkost; nebude tak docházet k pronikání do oblasti genitálií (dobré je volit zmíněné bavlněné).
  • nenoste spodní prádlo přes noc, nebo zvolte nějaké velmi volné; rozhodně nenoste upnuté, které by genitálie „stlačovalo“.
  • spodní prádlo si pravidelně vyměňujte, klidně i v průběhu dne, abyste zabránili hromadění bakterií.

Proč nenosit stahovací kalhotky každý den

Ženská postava má někdy do dokonalosti daleko. A tak si některé ženy vypomáhají stahovacími kalhotkami, které těsně přiléhají a tělo obepínají. Tím dochází ke zkrocení tukových faldíků. Takové kalhotky se nosí obvykle pod úzké šaty či sukně, aby v nich postava vynikla. Žádná žena netouží vystavovat na odiv své ochablé svaly.

iZdroj fotografie: Pixabay
Těsné kalhotky mohou vést ke zdravotním problémům

Jenže tlak na spodní část břicha může vést až k pálení žáhy, bránice nemá dostatek prostoru pro plné dýchání a v intimních oblastech ženského pohlavního ústrojí není dostatečné větrání. To už je pak jen krůček ke vzniku gynekologických zánětů, které si pak vyžádají odbornou léčbu u ženského lékaře.

Co udělá těsné spodní prádlo se zdravím u mužů

Boxerky, trenýrky či slipy musejí především dobře sedět. Z tohoto důvodu volí řada mužů těsné spodní prádlo, což může ovšem způsobovat menší produkci spermií, a to negativně ovlivňovat plodnost. Dochází totiž k přehřívání reprodukčního orgánu a dokonce může dojít k jeho podráždění nebo ke vzniku infekce.

Jaký typům kalhotek nebo trenýrek dáváte přednost vy?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
106 lidí právě čte
Autor článku

Jana Fojtíková

Zobrazit další články