Příznaky ischemické či hemoragické mozkové příhody jsou obvykle natolik závažné, že člověka okamžitě dovedou do péče lékařů. Tichou mrtvici však lidé stále podceňují.
Mrtvice, odborně zvaná cévní mozková příhoda, obvykle nastupuje velmi náhle a její příznaky bývají často natolik výrazné, že okolí správně zareaguje a přivolá rychlou záchrannou službu. Nicméně lékařka Melinda Ratini, DO vysvětluje, že existuje i takzvaná tichá mrtvice, která bývá méně nápadná a často si jí postižený téměř nevšimne. To ale může zpozdit léčbu a zvýšit riziko trvalého poškození.
Příznaky tiché mrtvice
Příznaky, které doprovázejí tichou mrtvici, jsou prakticky stejné jako příznaky klasické mrtvice, které jsme na JakZdravě již mnohokrát popisovali. U tiché mrtvice jsou však problémy pouze dočasné. Obvykle trvají jen několik minut, maximálně hodin a poté samy vymizí, takže jim lidé obvykle nepřikládají velký význam. Lékař Seunggu Han, M.D. vysvětluje, že nejčastěji můžete u tiché mrtvice pociťovat:
- Bolest hlavy: Náhlá, silná bolest hlavy může být známkou tiché mrtvice. Tato bolest hlavy může být intenzivní a často se od běžných bolestí hlavy liší.
- Potíže s chůzí: Jedná se o náhlé potíže s chůzí, jako je nejistota, nestabilita nebo neschopnost udržet rovnováhu.
- Závratě: Náhlé závratě, pocit ztráty orientace nebo pocit, že se svět točí, může být dalším příznakem tiché mrtvice. Tyto závratě mohou být způsobeny poruchou v centrálním nervovém systému, která může být důsledkem mrtvice.
- Problémy s řečí: Potíže s mluvením, jako je koktání, nesrozumitelná řeč nebo neschopnost formulovat slova, mohou být dalším příznakem tiché mrtvice, obzvláště pokud se objeví náhle.
- Poruchy zraku: Náhlé změny, jako jsou ztráta zraku na jednom oku, dvojité vidění nebo neostré vidění, mohou být také příznaky tiché mrtvice.
Prevence je klíč
Lékař dodává, že se mohou objevit i příznaky, které lidé obvykle připisují stárnutí. Jako například častější pády, úniky moči, zhoršená schopnost myslet či změny nálady. Všechny výše zmíněné příznaky mohou být velmi mírné a často jsou tedy zaměňovány s jinými potížemi, jako jsou migrény, únava nebo stres. Nicméně, pokud se objeví (obzvláště v kombinaci), je důležité je co nejdříve konzultovat s lékařem.
Čím dříve je tichá mrtvice diagnostikována, tím vyšší je šance na úspěšné zotavení a minimalizaci trvalých poškození. Jak jsme již na JakZdravě zmiňovali, klíčová je i prevence, proto se snažte vést zdravý životní styl a pečujte o své zdraví.