Zmatenost, potíže s chůzí, závratě: I takové jsou příznaky mrtvice

Mrtvice se nemusí projevit jen náhlou ztrátou řeči či ochrnutím poloviny těla. Pokud se u vás či někoho blízkého objeví zmatenost či závratě, měli byste zpozornět.

Druhy mozkové mrtvice - tichá i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Cévní mozková příhoda, laicky řečeno mrtvice, patří mezi akutní zdravotní stavy, které mohou mít vážné až fatální následky. Je důležité rozpoznat příznaky mrtvice včas, abyste mohli okamžitě zasáhnout a vyhledat nezbytnou lékařskou péči. Jak totiž vysvětluje lékařka Payal Kohli, M.D., špatné vyhodnocení příznaků a s tím související zpoždění léčby je jedním z hlavních důvodů, proč má mrtvice tak závažné následky. 

Nejen ochrnutí poloviny těla, ale i zmatenost a závratě

Jedním z nejrozpoznatelnějších a i nejznámějších příznaků mrtvice je ochrnutí nebo slabost v obličeji, pažích nebo nohou, zejména na jedné straně těla. Tento příznak je dobře známý, ale jak upozorňuje neurolog Robert D. Brown, Jr. M.D.,existuje mnoho dalších, méně zjevných symptomů, které byste také rozhodně neměli ignorovat:

  • Zmatenost: Pokud se vám někdo najednou zdá zmatený nebo dezorientovaný, může to být příznak mrtvice. Porucha řeči, nepochopení jednoduchých pokynů, neschopnost zopakovat větu nebo dezorientace jsou jedněmi z příznaků, které si zaslouží pozornost. 
  • Potíže s chůzí: Jak jsme již na JakZdravě zmiňovali, náhlé potíže s chůzí nebo neschopnost udržet rovnováhu jsou také důležitými příznaky mrtvice. 
  • Závratě: Mnoho lidí považuje závratě nebo nevolnost za běžný a přechodný problém. Pokud jsou však závratě doprovázeny dalšími příznaky, jako jsou potíže s mluvením, zrakem nebo chůzí, rozhodně byste je neměli podceňovat, protože mohou být známkou mrtvice.
závratě, žena se drží za hlavu iZdroj fotografie: Depositphotos
I závratě mohou značit cévní mozkovou příhodu.

Jak jsme již na JakZdravě upozorňovali, mrtvice může mít různé formy a může se projevovat různými kombinacemi příznaků. Pokud si tedy všimnete u někoho blízkého neobvyklého chování, měli byste jednat rychle. Okamžitě volejte tísňovou linku 112 nebo 155 a požádejte o lékařskou pomoc. Čas je při mrtvici zásadní, rychlá reakce může postiženému zachránit život a minimalizovat trvalé následky. 

Nápoj pro ochranu kardiovaskulárního systému aneb Péčí o cévy snížit riziko infarktu a mrtvice

Kardiovaskulární problémy se mohou hlásit i předem

V některých případech se mohou závažné kardiovaskulární problémy hlásit předem. U mrtvice se může jednat například o přechodné problémy se zrakem, řečí či mimikou nebo brnění končetin. U infarktu můžete předem pociťovat symptomy připomínající chřipku, slabost, studený pot, únavu či závratě. Ani tyto příznaky nenechávejte bez povšimnutí a nechte se důkladně vyšetřit.

Jak jste rozpoznali mrtvici vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
136 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články