Tmavé skvrny na kůži mohou představovat vážný problém. Toto by měl znát každý bez ohledu na věk

Pokud se na vašem těle objevují tmavé skvrny, mohlo by jít o varování před zdravotním problémem. Běžná pigmentace totiž může naznačovat například onemocnění diabetem.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pokud jde o tmavé skvrny na kůži, jedná se ve většině případů o pigmentaci kůže. Ta se může u každého jedince lišit a průběžně se její vzhled mění s věkem. Během lidského života totiž pokožka ztrácí svoji pružnost a mohou se na ní přirozeně objevit tmavé skvrny. Na druhou stranu však existují i takové případy, kdy tento problém pouze zakrývá vážnější zdravotní problém uvnitř vašeho těla. 

Špína, která nelze vyčistit

Nyní ale není řeč o jen tak ledajaké pigmentaci či špinavé pokožce, ale o Acanthosis nigricans. Jedná se o velmi málo známý příznak, který se v některých případech vyskytuje u řady onemocnění. Pokožka tak nejenže ztmavne, ale také zhrubne a na dotek bude připomínat samet. Již mnoho lidí se dostalo do zdravotních problémů, protože si nejdříve mysleli, že jde pouze o špínu. A tak nechali celou situaci zajít daleko. Proto je potřeba vědět, kdy se jedná o vážnější situaci, a ihned sehnat odbornou pomoc. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

K Acanthosis nigricans může dojít jak v dětství, tak i v dospělosti. V zásadě je tento stav benigní, takže tmavé skvrny samy o sobě nijak člověku neublíží. Větší znepokojení to však ale může být pro starší dospělé jedince, jimž je více než čtyřicet let. V takových případech by totiž skvrny mohly znamenat například hormonální změny, problémy se štítnou žlázou, rezistenci na inzulín a v horších případech i zhoubné nádory. Odborníci však dodali, že se může tento problém vyskytnout i u lidí, kteří nadměrně konzumují drogy.

Zdravotní problémy můžete vyřešit včas

Indikátorů tmavých skvrn však bývá mnohem více. V některých případech totiž může jít také o předčasný příznak cukrovky. To však na druhou stranu znamená, že pokud je díky skvrnám onemocnění diagnostikováno včas, mohlo by to pomoci procesu uzdravení a následnému úspěchu léčby. Acanthosis nigricans pak může být způsobena také Addisonovou chorobou (hormonální onemocnění) nebo Beckerovým melanomem (nadměrný růst nejsvrchnější vrstvy kůže).

iZdroj fotografie: Depositphotos

Je ale dobré nesplést si naopak tmavě zbarvenou kůži s určitými pigmentacemi nebo právě špínou. Pokud by se vám objevila nějaká nové zbarvení na těle, je potřeba vždy vyhledat odborníka, jenž vám s problémem poradí. Avšak samostatně nejsou žádné skvrny nebezpečné, pokud neexistuje žádný základní faktor, který je indikuje.

Zdroj: VeryWellHealth

Diskuze Vstoupit do diskuze
95 lidí právě čte
Autor článku

Šimon Dvořák

Zobrazit další články