Tmavé skvrny na kůži mohou představovat vážný problém. Toto by měl znát každý bez ohledu na věk

Pokud se na vašem těle objevují tmavé skvrny, mohlo by jít o varování před zdravotním problémem. Běžná pigmentace totiž může naznačovat například onemocnění diabetem.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pokud jde o tmavé skvrny na kůži, jedná se ve většině případů o pigmentaci kůže. Ta se může u každého jedince lišit a průběžně se její vzhled mění s věkem. Během lidského života totiž pokožka ztrácí svoji pružnost a mohou se na ní přirozeně objevit tmavé skvrny. Na druhou stranu však existují i takové případy, kdy tento problém pouze zakrývá vážnější zdravotní problém uvnitř vašeho těla. 
Špína, která nelze vyčistit

Nyní ale není řeč o jen tak ledajaké pigmentaci či špinavé pokožce, ale o Acanthosis nigricans. Jedná se o velmi málo známý příznak, který se v některých případech vyskytuje u řady onemocnění. Pokožka tak nejenže ztmavne, ale také zhrubne a na dotek bude připomínat samet. Již mnoho lidí se dostalo do zdravotních problémů, protože si nejdříve mysleli, že jde pouze o špínu. A tak nechali celou situaci zajít daleko. Proto je potřeba vědět, kdy se jedná o vážnější situaci, a ihned sehnat odbornou pomoc. 


iZdroj fotografie: Depositphotos

K Acanthosis nigricans může dojít jak v dětství, tak i v dospělosti. V zásadě je tento stav benigní, takže tmavé skvrny samy o sobě nijak člověku neublíží. Větší znepokojení to však ale může být pro starší dospělé jedince, jimž je více než čtyřicet let. V takových případech by totiž skvrny mohly znamenat například hormonální změny, problémy se štítnou žlázou, rezistenci na inzulín a v horších případech i zhoubné nádory. Odborníci však dodali, že se může tento problém vyskytnout i u lidí, kteří nadměrně konzumují drogy.

Zdravotní problémy můžete vyřešit včas

Indikátorů tmavých skvrn však bývá mnohem více. V některých případech totiž může jít také o předčasný příznak cukrovky. To však na druhou stranu znamená, že pokud je díky skvrnám onemocnění diagnostikováno včas, mohlo by to pomoci procesu uzdravení a následnému úspěchu léčby. Acanthosis nigricans pak může být způsobena také Addisonovou chorobou (hormonální onemocnění) nebo Beckerovým melanomem (nadměrný růst nejsvrchnější vrstvy kůže).


iZdroj fotografie: Depositphotos

Je ale dobré nesplést si naopak tmavě zbarvenou kůži s určitými pigmentacemi nebo právě špínou. Pokud by se vám objevila nějaká nové zbarvení na těle, je potřeba vždy vyhledat odborníka, jenž vám s problémem poradí. Avšak samostatně nejsou žádné skvrny nebezpečné, pokud neexistuje žádný základní faktor, který je indikuje.

Zdroj: VeryWellHealth

Diskuze Vstoupit do diskuze
59 lidí právě čte
Zobrazit další články
DámskýDeník
Některé vlastnosti určené znamením zvěrokruhu mohou narušovat a nakonec i zničit váš vztah. Pochopte je a naučte se s nimi pracovat
Události247
O vstupu Ukrajiny do Evropské unie může být řeč za 20 let, míní francouzský ministr Beaune. Potvrzují to i odborníci
VědaŽivě
Většina lidí na obrázku rozezná jenom žábu. Pravdou je, že se v něm ukrývají 2 zvířata – vidíte je?
adbz
Na rekonstrukci starého bytu 4+kk měli důchodci 327 000 Kč a 3 měsíce. Přesto je promyšlený do detailu a působí útulně