Hlavní příčinou oslepnutí je rychle šířící se infekce přenášená pouhým dotykem. Musí se léčit všichni v rodině

Onemocnění trachom není příliš známé, ačkoli se přenáší každodenním kontaktem. V mnoha případech může způsobit oslepnutí. Přečtete si o něm více.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Trachom je typ bakteriální infekce. Podle Světové zdravotnické organizace je právě onemocnění trachom hlavní příčinou oslepnutí. Kvůli tomuto onemocnění přišlo podle dostupných údajů o zrak okolo 6 milionů lidí, přičemž nejzávažnější případy se uvádějí v chudých částech Afriky. Jde totiž o onemocnění přenášené poměrně snadno, pouhým kontaktem. Včasná léčba může vše zachránit.

Hygienická opatření na prvním místě 

Pokud onemocnění zaléčíte včas, můžete se vyhnout částečnému nebo úplnému oslepnutí. Momentálně bohužel neexistuje proti trachomu očkovací vakcína, takže se tradičně léčí v ranných stádiích podáváním antibiotik, a v těch pokročilejších se provádí chirurgický zákrok. Příčinou onemocnění je bakterie chlamydia trachomatis, která se šíří z jedné osoby na druhou pomocí kontaktu z oční, nosní nebo ústní sekrece. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

V rozvojových či chudých zemích, se kterými bývá onemocnění často spojováno, patogen přenášejí mouchy. Bohužel nehygienické podmínky výrazně riziko onemocnění či přenosu nemoci zvyšují. Nejvíce ohroženou skupinou jsou děti od čtyř do šesti let a v některých zemích na světě se tvrdí, že při přenosu trachomu pohlavním stykem ženy bývají nakaženy mnohem častěji než muži.

S trachomem se musí léčit všichni v rodině

Co se týká příznaků a symptomů trachomu, postihuje obě oči naráz. Objevuje se podráždění a svědění očí a víček, výtok z očí, hnis, bolest a citlivost na světlo. Lékaři tvrdí, že se příznaky onemocnění vyvíjejí velice pomalu. Kvůli tomu se například u infikovaných dětí mohou objevit až v dospělosti a jen některé z uvedených příznaků. Léčba by se měla podstoupit co nejdříve po zjištění onemocnění. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Léčba trachomu totiž naštěstí existuje. Pokud se onemocnění zachytí v ranném stádiu, postačí k jeho léčbě pouze podávání antibiotik. Nejčastěji se jedna o tetracyklinovou mast a azithromycin. Velmi důležité pro úspěšnost léčby je, aby se zároveň léčili všichni rodinní příslušníci. V případě, kdy se začne trachom léčit později, už je nezbytný chirurgický zásah, aby se předešlo částečné nebo úplné ztrátě zraku. 

Zdroj: Medicine Net

Diskuze Vstoupit do diskuze
95 lidí právě čte
Zobrazit další články