Pokud vás trápí pálivá, tupá bolest v oblasti krční nebo bederní páteře, neměli byste tuto situaci podceňovat. Může jít totiž o vyhřezlou ploténku.
Ploténky oddělují jednotlivé obratle páteře a slouží jako tlumiče nárazů. Pokud však dojde k výhřezu ploténky, její jádro pak tlačí míšní nervy na samotný obratel, což způsobuje diskomfort a především bolest. Jedná se o zranění typické zejména pro sportovce, ale potkat může kohokoliv z nás.
Pokud jde o příčiny výhřezu ploténky, mezi nejčastější patří
- příliš rychlý pohyb
- dlouhodobá jednostranná fyzická zátěž, a
- zvednutí příliš těžkého břemene.
Pokud jde o léčbu, bývá individuální, podle zdravotního stavu pacienta a vážnosti potíží. Existuje řada terapeutických metod, které bývají velice úspěšné, ale pokud v daném případě nepomohou, bývá přistupováno k chirurgickému zákroku. Kromě toho lze však potíže úspěšně zmírnit také pomocí jógy.
Jógou k úlevě od bolesti při vyhřezlé ploténce
Než se dáte s touto diagnózou do cvičení jógy, měli byste jednotlivé cviky v kombinaci s vaším zdravotním stavem konzultovat s lékařem nebo fyzioterapeutem, abyste si případně vaše potíže ještě neprohloubili a skutečně dosáhli úlevy. Pozic vhodných pro případy vyhřezlé ploténky není mnoho, níže jsou uvedeny tři osvědčené.
První pozicí je pozice kobry. Natáhněte se břichem dolů na podložku tak, aby na ní vaše nohy a boky byly pevně položeny. Hlavu a horní část trupu zvedněte a podepřete se rukama pod úrovní ramen, paže držte napjaté. Tlačte k sobě lopatky a stáhněte také břišní svaly. Vydržte v této pozici alespoň po dobu několika sekund.
Další pozicí je pozice velblouda. Klekněte si na podložku a nohy dejte mírně od sebe. Horní částí chodidel byste se měli opírat o podložku. Prohněte se pomalu dozadu a ruce si položte na paty. Hlavu ohněte také dozadu a ruce posuňte až na chodidla. Vydržte v této pozici alespoň po dobu několika sekund.
Poslední pozicí je pozice kobylky. Lehněte si na podložku na břicho, paže mějte natažené podél těla. Při větší citlivosti můžete pod břicho vložit ještě jednu měkkou podložku. Při nádechu zvedněte z podložky hlavu, hrudník, paže i nohy, které držte natažené. Vydržte v této pozici alespoň po dobu několika sekund.