Zlepšete svou paměť až o 75 % v jakémkoli věku. Zkušená lékařka radí kakao, trénink a úpravu některých návyků

Se stárnutím člověka většinou souvisí zhoršení paměti. Ve stáří často lidé trpí Alzheimerovou chorobou. Předejít jejímu vzniku lze i správnou životosprávou.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Určitě každý člověk si přeje být po fyzické i psychické stránce fit do vysokého věku. Je třeba pro to ale něco udělat, protože nic není zadarmo. Patří k tomu například posilování paměti, kterou je možné vhodně zvolenými prostředky trénovat. Lékařka Halima Amjad, MD svou činnost zaměřila na problémy stáří, k nimž zhoršená paměť patří.

Mozek je třeba trénovat

Stárnutí organismu jde ruku v ruce se zhoršenou pamětí. Velmi často se na člověku podepíše jeho způsob života. Nezdravý životní styl má většinou negativní dopad. Přitom existuje několik možností, jak svou paměť posilovat v domácích podmínkách.

Jezte méně přidaného cukru

Cukr sám o sobě v malém množství není škodlivý. Ovšem současná populace ho má ve svém jídle nadbytek. Ten potom vede ke vzniku zdravotních problémů a chronických nemocí, včetně zhoršení paměti. Strava bohatá na cukr vede ke snížení kapacity mozku, a to zejména v té jeho části, kam se ukládá krátkodobá paměť.

Kupte si rybí olej

Omega-3 mastné kyseliny jsou pro zdraví člověka důležité, snižují riziko srdečních nemocí a zpomalují stárnutí psychiky. Konzumace potravinových doplňků s rybím olejem, který tyto kyseliny obsahuje, zlepšuje paměť v každém věku. Měly by ho tedy konzumovat děti, mladiství i dospělí.

Naučte se meditovat

Stres je také zabijákem paměti. Abyste ho ve svém životě eliminovali, měli byste se naučit odpočívat a meditovat. Meditace má totiž pozitivní vliv na šedou hmotu mozku, která obsahuje neuronové buňky. Se stárnutím dochází k poklesu jejich množství. Meditace pomáhají zlepšovat krátkodobou paměť u studentů i seniorů.

Udržujte si optimální hmotnost

Nadváha a obezita ještě nikomu ke zdraví nepřidaly. Jestli si chcete zachovat fyzickou i psychickou kondici, zbavte se přebytečných kilogramů, které na svém těle nosíte. Obezita přispívá k horším kognitivním výkonům a je spojena se vznikem Alzheimerovy choroby.

Dopřejte si dostatek spánku

Nekvalitní spánek a jeho nedostatek má také negativní vliv na paměť. Spánek totiž hraje důležitou roli v konsolidaci paměti, kdy se krátkodobé vzpomínky během něj mění na dlouhodobé. Optimální délka spánku u dospělých je sedm až osm hodin denně.

Omezte konzumaci alkoholu

Zvýšená spotřeba alkoholu vede k deficitům paměti. Opakované epizody nadměrného pití poškozují hipokampus, který sehrává v paměti důležitou roli. Občas se napít nevadí, ale pravidelné holdování velkému množství alkoholických nápojů je pro tělo škodlivé.

iZdroj fotografie: Pixabay
Šachy jsou výbornou hrou na trénování mozku

Trénujte svůj mozek

Nenechte svůj mozek zahálet. Můžete ho trénovat luštěním křížovek, učením se cizím jazykům, četbou knih. Trénink mozku pomáhá seniorům snížit riziko vzniku demence.

Dbejte na dostatek vitamínu D

Na funkci mozku má velký vliv i dostatečné množství vitamínu D. Je-li jeho hladina nižší, může se dostavit problém s pamětí a kognitivními funkcemi. Rozhodně stojí za to si nechat u lékaře změřit hladinu tohoto vitamínu v krvi.

Věnujte se pravidelnému pohybu

Pro dobrou kondici je třeba se pravidelně hýbat. Cvičení má pozitivní vliv na celé tělo, tedy také na mozek a paměť. Kdo pravidelně cvičí, bude na tom po fyzické i psychické stránce podstatně lépe než ten, komu se do cvičení nechce.

Dopřejte si kurkumin, kakao a protizánětlivé potraviny

Psychická pohoda se dá získat i ze správně nastaveného jídelníčku. Protizánětlivé potraviny, tedy ovoce a zelenina pomáhají zlepšovat paměť. To platí i pro kurkumin, jenž je obsažený v kurkumě. Jedná se o silný antioxidant, který snižuje oxidační poškození mozkových buněk. Podobnou funkci má kakao, které pomáhá stimulovat růst krevních cév a neuronů.

Jakým způsobem trénujete svoji paměť?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
129 lidí právě čte
Autor článku

Jana Fojtíková

Zobrazit další články