Časté močení a snížené libido: Možná u vás začala menopauza

Některé ženy v podstatě nepoznají změnu, jiné si ovšem menopauzu tvrdě protrpí. Může se projevovat depresemi, sníženým libidem, častým močením, ale i nespavostí.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Jedná se o čistě ženský a ve všech dobách ne příliš probíraný problém. Řeč je o menopauze, průměrný věk, kdy se menopauza objevuje je kolem 51 roku života. Ovšem fakticky je to značně individuální a může nastat daleko dříve, i před 40 rokem života (předčasná menopauza) i daleko později. Jistou roli v tom hraje dědičnost, počet dětí, nadváha či podvýživa i například délka menstruačního cyklu. Mezi příznaky menopauzy patří vaginální suchost, potíže se spánkem, návaly horka i časté močení.

Menopauza i perimenopauza

O perimenopauze se příliš často nehovoří, a přitom právě v tomto období, které předchází samotné menopauze, se děje většina všech zmiňovaných komplikací. Zpravidla k perimenopauze dochází několik měsíců, někdy i let před samotným ukončením menstruace. Pro některé ženy je dopad těchto stavů velice závažný i v oblastech společenského, rodinného i pracovního života, což zmiňuje i článek na webu NHS. Jiné si toto období prožijí prakticky bez jakýchkoliv změn ve svém životě.

Cedule s nápisem menopauza a stetoskop iZdroj fotografie: Depositphotos
Příznaky se menopauzy se dostavují i několik let před skončením menstruace.

Příznaky menopauzy

Projevy, které jsou pro ženy nepříjemné, jsou spojeny se snižující se produkcí pohlavních ženských hormonů, konkrétně estrogenu a progesteronu, což popisuje i článek na Healthline.

Změny menstruace

Mezi první projevy patří nepravidelná menstruace, případně také menstruace, která je o poznání silnější nebo slabší než jste byly zvyklé. Některé ženy také zaznamenají změny související s její délkou. Pokud dojde k vynechání menstruace, je vždy nejprve nutné vyloučit těhotenství. Tématu těhotenství se věnoval již náš článek na JakZdravě, který upozorňoval na nevhodné pokrmy v době, kdy jste těhotná.

Pocity horka

Návaly horka mohou procházet celý vaším tělem, některé ženy uvádějí, že se u nich jednalo pouze o jeho horní část. Časté je především zarudnutí krku a obličeje. Té nejlepší péči o obličej bez vrásek jsme se u nás na webu již věnovali. Návaly mohou být od mírných až po silné a mohou trvat v rozmezí pár sekund až po desítky minut.

Pocit horkosti - žena iZdroj fotografie: Freepik
Jedním z typických příznaků jsou návaly horka, které mohou trvat pár sekund i deset minut.

Potíže se spánkem

Spánek rozhodně patří mezi faktory důležité pro zdraví. Doporučováno je spát ideálně 7 až 8 hodin každou noc. Avšak právě menopauza s sebou může přinést také potíže s usínáním či s dřívějším probouzením.

Časté močení či inkontinence

Stejně jako například v těhotenství i během menopauzy ženy mohou částečně ztratit kontrolu nad svým močovým měchýřem. Některé ženy trápí inkontinence, jiné neustálý pocit plnosti močového měchýře, některé dokonce bolestivé močení.

pocit nutnosti močit - žena u WC iZdroj fotografie: Depositphotos
Ztráta kontroly nad močovým měchýřem je pro ženy během menopauzy velice nepříjemnou záležitostí.

Snížené libido a vaginální suchost

Jako potíže spojené s menopauzou uvádí také Mayoclinic vaginální suchost, která je přímo spojená se sníženou produkcí estrogenu a progesteronu. To může způsobovat také diskomfort až bolest při pohlavním styku. Určitá spojitost je také mezi vaginální suchostí a menším zájmem o sex v průběhu menopauzy.

Změny nálad a deprese

Rozdílná produkce hormonů neovlivňuje jen menstruaci, vaginální suchost či snížené libido, ale také změny nálad někdy vedoucí až k depresím. Ženy uvádějí nadměrný pocit podrážděnosti, stejně jako změny nálad i deprese při menopauze.

S jakými příznaky menopauzy jste se potýkaly vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
122 lidí právě čte
Zobrazit další články