Každá bolest hlavy není migrénou. Zjistěte, jaké typy bolestí existují, jak se jednotlivé druhy léčí a který typ je nejzávažnější

Bolest hlavy je nepříjemná a dokáže velmi znepříjemnit život, pokud se objevuje pravidelně. Někdo trpí migrénou, jiný tenzní bolestí hlavy. Na každou bolest existuje jiný lék.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Podle vědců existuje na 300 druhů bolestí hlavy, se kterými se může člověk potýkat. Vždy se však jedná o nepříjemný stav, který si žádá patřičnou léčbu. Lékařka Heidi Moawad, M.D. je odborníkem na bolesti hlavy a neurologii a vysvětluje, které bolesti jsou nejčastější a jak si můžete od bolesti ulevit.

Primární a sekundární bolesti hlavy

Hlava může bolet z různých příčin. Odborníci bolesti hlavy rozlišují na primární a sekundární. Primárně bolest hlavy vzniká bez souvislosti s nemocemi. Na vině může být změna počasí, nedostatek spánku, stres, přepracování. Tento typ bolesti hlavy je méně nebezpečný.

Sekundární bolesti hlavy jsou příznakem nějakého onemocnění. Mohou je způsobit například nachlazení, nádory, chřipka, zvýšený krevní tlak, alergie, poranění hlavy. Z tohoto důvodu se jedná o závažnější problémy, které je třeba řešit s praktickým lékařem.

Kdy je třeba volat sanitku

Hlava může bolet hodně, a přesto nejde o životu nebezpečný problém. Horší je, když se zároveň objeví horečka nad 39 °C, pacient má problémy s řečí, na těle se objeví skvrny, je přítomná paralýza na jedné straně těla, jsou ztuhlé svaly na krku, člověk upadá do mdlob, zvrací nebo trpí nevolností. Zde je třeba urychleně jednat a zavolat rychlou záchrannou službu na čísle 112 nebo 155. Může se totiž jednat o život ohrožující stav – například mrtvici či meningitidu.

iZdroj fotografie: Pixabay
Pánové na migrénu trpí méně než ženy

Tenzní bolesti hlavy

Tento typ bolesti se vyskytuje po celé hlavě, může vystřelovat do ramenou a krku a není pulsující. Objevuje se zejména při přepracování nebo stresu. Obvykle bolest trvá od 20 minut do několika hodin. Na její léčbu stačí volně prodejný lék proti bolesti na bázi paracetamolu, aspirinu, ibuprofenu. Někdy pomůže krátké zdřímnutí nebo lehké občerstvení.

Migréna a její příznaky

Migréna je méně častá, ale o to nepříjemnější. Ženy trpí migrénou častěji než muži. Typická migréna se vyskytuje na polovině hlavy, hlavně okolo očí a míří do zadní části hlavy. Bolest je pulsující, zesiluje v jasném světle nebo při hlasitých zvucích, bývá doprovázená nevolností až zvracením. Asi 20 procentům všech migrén předchází aura v podobě jisker, blikajícího světla před očima, brnění na tvářích či v rukou.

Léčba migrény

Na migrénu většinou nezabírají běžně dostupná analgetika, ale je třeba užít sinějších léků na bázi triptanů, které jsou jen na lékařský předpis. Obvykle se užívají na začátku záchvatu. Pomáhají také beta-blokátory nebo antidepresiva. Migrénu je třeba odborně léčit s pomocí neurologa.

iZdroj fotografie: Pixabay
Lékem první volby proti bolesti hlavy jsou volně dostupná analgetika

Klastrová bolest hlavy a její příznaky

Jedná se o jednostrannou bolest hlavy v oblasti očí a spánků. Objevuje se pravidelně, často po dobu několika týdnů nebo měsíců – například na jaře nebo na podzim. Pak na chvíli zmizí. Bolest může vystřelovat do čelisti nebo zadní části hlavy. Objevují se při ní i zarudlé oči, otoky očních víček, ucpaný nos, nervozita. Epizoda bolesti hlavy trvá od 15 minut do 3 hodin. Nejčastěji se vyskytuje během spánku.

Klastrová bolest hlavy – léčba

Léčba, která by pacienta zbavila klastrové bolesti hlavy, v současné době neexistuje. Lze ale snížit její závažnost a zmenšit počet epizod. Pomáhá inhalace čistého kyslíku, který bývá předepisován lékařem, nebo léky na migrénu (triptany) ve formě nosního spreje nebo injekcí. Lze také podstoupit operaci.

https://youtu.be/72a2OlVlqNw

Jakým typem bolestí hlavy nejčastěji trpíte?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
66 lidí právě čte
Autor článku

Jana Fojtíková

Zobrazit další články