Pozor na riskantní kombinace nejčastějších léků a doplňků stravy, které nikdy nesmíte polknou společně

Doplňky stravy nejsou vždy jen blahodárné. V kombinaci s některými léky mohou tělu naopak i uškodit, nebo minimálně lékům snižovat účinnost.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Asi všichni víme, že určité léky by se mezi sebou neměli míchat. Většinou se mezi požitím různých léků doporučuje dát si minimálně hodinovou pauzu. Nejspíš vás překvapí, že nejde jen o silné léky, ale také o kombinace s pouhými doplňky stravy a vitaminy. Odborníci zastávají názor, že ne vždy je to přírodní, také to nejlepší. A ačkoliv se může zdát zvláštní, že by vám mohl ublížit třeba takový rybí tuk, je na místě dávat si pozor.

Vápník snižuje účinnost některých léků

Vápník jako doplněk stravy vám v kombinaci s jinými léky vyloženě neublíží. Nebezpečí spočívá v tom, že může snížit účinky vašich prášků. Týká se to například léků na osteoporózu, na snížení krevního tlaku a antibiotik z tetracyklinů nebo chinolonů. Hlavně v případě vysokého krevního tlaku je třeba dbát na to, aby dávka léčiv byla dostatečná a vápník je tudíž lepší vynechat.

iZdroj fotografie: Pixabay

Rybí tuk zvýší účinky určitých prášků

Rybí tuk je pro tělo obecně hodně přínosný. Jenže v kombinaci například s léky na hypertenzi může udělat pěknou neplechu. Zvyšuje totiž jejich působení a tlak z příliš vysokého srazí na příliš nízký. Opatrní buďte také tehdy, jestliže používáte tabletky, co mohou zvýšit riziko krvácení. Z těch nejběžnějších jde o aspirin, naproxen či ibuprofen. Rybí tuk totiž v určitých směsích dokáže zpomalit srážlivost krve.

Echinacea neboli třapatka nachová

Tato bylina se používá jako přírodní antibiotikum. Ničí totiž jak bakterie tak viry v organismu a stimuluje buňky imunitního systému. I přesto, jak poměrně krátkodobé její účinky jsou, je schopná deaktivovat léky bojující s nefunkční imunitou. Takže ve snaze posílit si slabou imunitu si spíše ublížíte a ve výsledku budete ještě náchylnější k různým onemocněním.

iZdroj fotografie: Pixabay

Melatonin způsobí nadměrnou ospalost

V přímém styku s některými léky může melatonin, který se běžně používá ke zkvalitnění spánku, způsobit nadměrnou ospalost. Navíc také snižuje schopnost srážení krve. Tudíž ani v kombinaci s prášky na ředění krve ho není vhodné užívat. Vyhněte se mu také tehdy, pokud se léčíte s vysokým krevním tlakem, protože může mít tendenci ho zvyšovat.

Vitamin D vám může způsobit potíže s ledvinami

Tento doplněk stravy je pro naše tělo velice důležitý, a to hlavně v období, kdy svítí méně slunce. Avšak pokud používáte léky na vysoký cholesterol či na vysoký tlak, raději jej neberte. S vašimi léky může špatně interagovat a snížit jejich celkovou účinnost. Navíc při používání vysokých dávek tohoto vitaminu ve spojení s diuretiky je riziko převápnění. A přebytek vápníku v těle může uškodit ledvinám.

iZdroj fotografie: Pixabay

Zinek pro správné fungování imunity

Zinek je jedna z nejdůležitějších látek nutných ke správnému fungování našeho organismu. Tělu by v zásadě neměl za žádných okolností ublížit. Jenže dokáže snížit účinnost určitých antibiotik obsahujících chinolon nebo tetracyklin. A to už může být problém, jelikož antibiotika fungují v určitých dávkách, a pokud snížíte jejich působení, nemoc se přestane správně léčit a vy si můžete zadělat na pěkné problémy.

Zdroj: Heart, FDA, Premier Health

Diskuze Vstoupit do diskuze
137 lidí právě čte
Zobrazit další články
DámskýDeník
DámskýDeník
Fenka přišla o ucho, ale jako zázrakem přežila. I přes krutost, které se jí od lidí dostalo, začala kariéru terapeutického psa
Události247
Události247
Babiš jako prezident? Přinášíme výčet výhod a nevýhod, kdyby byl hlavou státu
VědaŽivě
VědaŽivě
Co kdybychom se naučili ovládat počasí – mohla by to být naše budoucnost?
adbz
adbz
Nalijte Coca-Colu do záchodu a už to nebudete chtít dělat jinak. Díky svému složení dokáže v domácnosti zázraky