Je dokázané, že negativní myšlení podněcuje rakovinu k růstu. Pomozte své psychice alespoň 3 základními pravidly

Zažil to určitě každý, že čas od času se do života promítnou negativní emoce, jako jsou strach, zlost, závist, stres. Málokdo si ale uvědomuje, jak působí na lidský organismus.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Být stále optimisticky naladěný nejspíš není v silách žádného člověka. Občas i na toho největšího optimismu dopadne tíha všedního dne, kdy se mu nic nedaří. Negativní emoce mají přitom velmi silnou moc. Pokud je člověk dlouhodobě pod jejich vlivem, může se to projevit rozvojem vážného onemocnění, jakým je například rakovina. Tématem se zabývá i lékař Ted Avi Gerstenblith, MD – specialista v oboru psychiatrie dospělých.

Když jste příliš zahleděni do minulosti

Někdo žije přítomností, jiný se zabývá budoucností a další se neustále přebírají minulostí a tím, čím jim kdo ublížil. Tím si ale v sobě jitří staré rány a povzbuzují negativní emoce, které významně ovlivňují duševní stav člověka. Nemůže se pak cítit v naprosté pohodě, jestliže stále živí ústrky, jež se staly před časem. Zde psychologové nabízejí umění odpouštět.

Umíte odpouštět těm, co vám ublížili?

Odpuštění není podle psychologů známkou slabosti nebo podřízenosti. Ve skutečnosti se jedná o rys silných osobností. Kdo nedokáže překonat staré křivdy a neustále v sobě pěstuje zlobu, tak ubližuje nejvíce sám sobě. Odpuštění totiž přináší šanci na nový, lepší začátek. Odpuštění není mnohdy lehkým krokem.

iZdroj fotografie: Pixabay
Zloba působí na člověka jako jed, sžírá ho zevnitř

Pokud to ale člověk dokáže, uleví především své psychice. Ostatně už křesťanství k odpuštění nabádá. Nenávist působí jako kyselina, která leptá uvnitř těla. Přitom nenávist, již člověk pociťuje, jeho nepříteli nijak neublíží. Naopak působí jako jed na toho, kdo nenávidí a přeje si pomstu.

K čemu všemu přispěje odpuštění

Když člověk najde v sobě sílu odpustit, bude se cítit mnohem volněji, svobodněji a v psychické pohodě. Projeví se to na kvalitnějším spánku, menší únavou a lepším fyzickým zdravím. Odpuštění také podporuje funkci srdce. Negativní emoce totiž zvyšují stresovou reakci a stimulují produkci potu i zvyšují krevní tlak. Chronická zloba tedy může vést k narušení zdraví, zatímco odpuštění ho zlepšuje, a dokonce může fungovat i jako prevence rakoviny. 

Co si myslíte o uměn odpouštět?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
73 lidí právě čte
Autor článku

Jana Fojtíková

Zobrazit další články