Když selže činnost lidského srdce, většinou z důvodu nemoci srdce, přichází na řadu jeho náhrada. A to buď od dárce nebo prostřednictvím umělého srdce.
Srdeční selhání ročně postihne na 26 milionů lidé po celém světě. Jedná se o progresivní onemocnění s poměrně špatnou prognózou: po diagnóze přežije pouze 50 % pacientů déle než pět let. Řešením tohoto zdravotního problému je transplantace srdce, což je ale limitováno množstvím možných dárců. Jejich nedostatek vedl k vývoji mechanických systémů podpory oběhu. Umělé srdce dostal i první americký pacient, řekl lékař Jacob Niall Schroder, MD, který se podílel na unikátní operaci.
Vědci vyvinuli měkčí a odolnější umělé srdce
Již téměř půl století chirurgové transplantují umělé srdce vyrobené z plastu a kovu pacientům, kteří by jinak zemřeli na srdeční selhání. V některých případech však nastaly komplikace v podobě krvácení, infekce či selhání orgánů. Problémem je také vznik krevních sraženin kvůli tuhému složení srdce.
Cílem vědců bylo vyvinout měkčí umělé srdce, které by zlepšilo průtok krve a snížilo problémy se srážením krve. Jako ideální materiál se nabízel nejprve silikon, který však nevydržel dlouhou zátěž. Později přišly na řadu vhodnější a odolnější biokompatibilní materiály.
Jak vypadá umělé srdce společnosti CARMAT
Jeho hmotnost je jeden kilogram, komoru má rozdělenou membránou na dvě části – jednu pro krev a druhou pro hydraulickou tekutinu. Motorové čerpadlo pohání hydraulickou kapalinu dovnitř a ven z komor a tako kapalina pohybuje membránou, aby umožnila průtok krve.
V srdci jsou vestavěné senzory přizpůsobující průtok krve potřebám pacienta. Součástí umělého srdce je externí vybavení o hmotnosti čtyř kilogramů, které poskytuje vše pro mobilitu pacienta a jeho schopnost vést téměř normální život.
Umělé srdce již zachraňuje životy
V roce 2021 provedli chirurgové v Duke Hospital v Severní Karolíně, které je jedním z tří transplantačních center v USA, první transplantaci umělého srdce z biokompatibilních materiálů. Pacientem byl 39letý muž se selháním srdce. Operaci zdárně přežil. Jen několik dní po americké transplantaci se k podobnému úkonu uchýlili lékaři v italské Neapoli. To odstartovalo komerční prodej srdcí CARMAT.
Co si myslíte o transplantacích pomocí umělého srdce?