Sliny jsou odrazem vaší kondice. Díky nim snadno poznáte zákeřné onemocnění i bez zdravotních testů. Na co si dát pozor?

Sliny pomáhají změkčovat jídlo v ústech, ale podle nových výzkumů odborníků mohou pomoci udržet vaše tělo zdravé a včas upozornit na možná rizika.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Denně člověk vyprodukuje jeden až dva litry slin. Sliny byly v minulosti dost často přehlížené jako indikátor celkového zdraví. Přesto se testování slin často používá při určování nejrůznějších nemocí. Sliny mají četné funkce v trávení. Nejen, že zvlhčují jídlo a rozkládají ho, ale také zvýrazňují jeho chuť. Jsou také nezbytné pro zdraví dutiny ústní. Odplavují totiž potravu z úst a předchází tak kazům. Výzkumem slin se zabývá Johns Hopkins School of Nursing v čele s Douglasem Grangerem.

Nedostatek slin značí problémy

Pokud máte sníženou produkci slin, ovlivní to trávení a chuť k jídlu. Sucho v ústech se může projevit hustými a pěnivými slinami a potížemi se žvýkáním a polykáním. Tento stav může být způsobený špatným zdravotním stavem nebo může jít o vedlejší účinek některých léků. Problém ovšem signalizuje i zvýšené množství slin. Často jde o vedlejší účinek léků nebo potíže v těhotenství. Hypersalivace (tedy nadměrné slinění) může také znamenat orální infekci, kyselý reflux nebo neuromuskulární onemocnění.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Důležitá je také konzistence slin. Husté nebo také bílé sliny mohou být příznakem plísňové infekce. Pokud jsou tedy vaše sliny husté nebo bílé, je vhodné navštívit lékaře. Špatně je také, pokud jsou sliny hořké. Je to příznak kyselého refluxu, kdy žaludeční kyseliny stoupají do úst. To není dobré pro zuby, jelikož kyselost způsobuje kazy. Ideální je zajít za lékařem a nechat si otestovat pH v ústech.

Sliny toho řeknou mnoho

Podle výzkumů mohou sliny prozradit, zda je člověk ohrožený Alzheimerovou chorobou ještě předtím, než dojde ke ztrátě paměti. Podle výzkumu Centra Johnse Hopkinse o slinách mohou být sliny také použité k určení rizika infekce HIV. Není tedy divu, že se sliny používají jako alternativa vzorků krve a moči. Pro osoby trpící Cushingovou chorobou mohou sliny poskytnout neinvazivní způsob měření hladin kortizolu. Tento test pak pomůže při diagnóze. Hovoří se také o tom, že sliny by mohly pomoci také při léčbě cukrovky.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Existují soupravy pro testování ze slin, kdy díky tamponu a slinám zjistíte rodinou anamnézu, respektive to, jakými nemocemi můžete být s vyšší pravděpodobností postiženi. V současné době se vzorky slin využívají také při testech na koronavirus. Místo tyčinky do nosu stačí trocha slin v roztoku, aby se ukázalo, zda jste pozitivní či nikoliv. Celkově diagnostika ze slin ve zdravotnickém odvětví získává na popularitě. Je to skvělé, protože testy ze slin jsou bezbolestné a v podstatě rychlé.

Jaké testy ze sliny jste již použili nebo podstoupili?

Zdroj: Singlecare

Diskuze Vstoupit do diskuze
88 lidí právě čte
Autor článku

Lucie Mašínová

Zobrazit další články