Zákeřná meningitida na sebe upozorní už v začátku. Je potřeba jednat rychle, jinak může dojít i na nejhorší

Zánět mozkových plen neboli meningitida patří k velice vážným onemocněním. Poznejte ji včas nejen podle rychle se zhoršujících příznaků.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Meningitida patří mezi infekční onemocnění, které se přenáší kašlem, kýcháním nebo velmi blízkým kontaktem. Jedná se o zánět mozkových obalů. Pro meningitidu je charakteristický rychlý rozvoj příznaků a zhoršování nemoci v rámci několika hodin. Doktor interní medicíny Nuwan Gunawardhana upozorňuje, že při jakémkoli podezření na meningitidu je neodkladné vyhledat lékaře, který nemoc buď potvrdí nebo vyvrátí a nasadí správnou léčbu. Jak meningitidu poznáte?

Příznaky meningitidy

Hlavními příznaky, které jsou pro meningitidu charakteristické, jsou silné bolesti hlavy, vysoké horečky, zmatenost a špatná nebo žádná reakce nemocného na podněty. Nemocný je spavý nebo naopak velmi neklidný. Často se objevují závratě, nevolnost a zvracení doprovázené nejistou chůzí. Objevuje se tzv. meningeální příznak, kdy nemocný není schopen dát bradu na hrudník.

U menších dětí se vyskytuje neutišitelný pláč s vysokým pískáním, v těch méně akutních případech se dítě necítí dobře, nehraje si, polehává, nejí, je nevrlé, neklidné nebo nadměrně spavé. Při jakémkoli z příznaků by měli rodiče vzít dítě ihned k pediatrovi.

Charakteristická vyrážka

V těžkých případech se objevují na kůži vyrážky, které nejsou vyrážkou v klasickém slova smyslu. Jedná se o drobná krvácení do kůže. Nejprve se objeví několik teček, které vypadají jako drobné podlitinky. Jejich počet s akutností rychle narůstá, což svědčí o mimořádně závažném stavu.

Velmi rychlý postup

Pro meningitidu je kromě výše zmíněných příznaků charakteristický velmi rychlý postup a zhoršování stavu v rámci několika hodin. Bez včasné lékařské léčby je meningitida smrtelným onemocněním. Proto skutečně tento stav nepodceňujte, zvláště u malých dětí vyhledejte lékaře už při prvních příznacích.

Obrázková tabule s hlavními příznaky meningitidy ilustrované na obrázcích s panáčky iZdroj fotografie: Freepik

Prevence meningitidy

Proti meningitidě se dá očkovat. Existují dva typy očkování proti různým sérotypům meningokoka. Abyste se zcela vyhnuli meningitidě, je třeba postupně naočkovat obě vakcíny, aby se pokryla ochrana proti všem typům. Pediatři toto očkování doporučují u starších školních dětí a v pubertě, kde je větší riziko nákazy.

Jaké jsou vaše zkušenosti s meningitidou?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
116 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články