Víte, co znamená COVID-19 pro kojící matky?

Jestli se řídíte všemi pokyny, které máte dodržovat, děláte to nejlepší nejen pro sebe, ale také pro své okolí.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

Jak je to ale s kojením, když přijdete do styku s člověkem, který onemocněl novým typem koronaviru?

Vědci dosud nenalezli SARS-Cov-2 v mateřském mléce

Jejich výzkumy jsou ale v tomto ohledu omezené. Pokud žena onemocněná COVID-19 v posledním trimestru, studie ukázaly, že se nemoc nepřenesla do mateřského mléka. Matky se ale od svých novorozených dětí musely izolovat, dokud se plně neuzdravily. Jestli jste ale těsně před porodem a COVID-19 jste prodělala, zavolejte si ohledně kojení lékaři, který s vámi tuto situaci probere a zhodnotí, jestli je kojení vhodné či nikoliv.

I během kojení by se ale žena měla chránit. Virus se totiž přenáší malými kapičkami ve vzduchu, když člověk:

  • Kašle
  • Kýchá
  • Mluví

Virus tak můžete předat dříve, než se objeví první příznaky. Myjte si ruce pokaždé, když chcete vzít dítě do rukou. To platí i v případě manipulace s lahvemi a jiným předměty pro kojence. Noste také roušku, která zabrání kapičkám, aby vnikly do malého tělíčka. Noste ji, i když nemáte žádné příznaky.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Covid a těhotenství, to je velké téma

Všechna omezení mají svůj smysl, i když koronavirus v mateřském mléce nebyl prokázán

Dezinfikujte veškeré povrchy, na které saháte. Hlavně přebalovací pulty, lahve a oblečení pro dítě. Virus totiž může přežít až 72 hodin. Pro některé matky bude vhodné, aby mateřské mléko odsávaly. Tento stav ale může být pouze do časný, po uzdravení se ke kojení můžete vrátit.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Jak je to v případě kojení?

Kojením dává žena to nejlepší, co může. Miminko si tím buduje nejen imunitu, ale také upevňuje vztah se svou matkou. Připravte se ale na to, že potrvá několik minut, než si řádně umyjete ruce, nasadíte roušku a obléknete si rukavice. Poté teprve můžete vzít drobečka do rukou a nakojit ho nebo mu dát odsáté mléko.

Při kojení byste se neměla miminka vůbec dotýkat. O novém typu koronaviru se ale stále mnoho neví, proto jsou lékaři v tomto ohledu opatrní. Je zapotřebí více výzkumů, které by prokázaly, jestli se koronavirus dostává do mateřského mléka či nikoliv.

Diskuze Vstoupit do diskuze
123 lidí právě čte
Autor článku

Robin Dostál

Zobrazit další články