Léčba studenou vodou či solí odstraní bolest v krku raz dva. Nepříjemné pálení odejde během pár hodin

Většinu zimních nachlazení provází i nepříjemná bolest v krku. Základem je nemoc vyležet. Proti bolesti pomáhají vedle potravinových doplňků i babské rady.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Bolest v krku patří mezi nejčastější potíže spojené s nachlazením. Začne to obvykle drobným škrábáním, kdy vám dává krk najevo, že není něco v pořádku. Lékařka Margaret Sinner, MD doporučuje zejména u dětí tlumení bolesti, protože má u nich negativní vliv na příjem jídla a tekutin. Hodně potrápit dokáže ovšem i dospělé. Co na ni nejvíce pomáhá?

Oslabená imunita a nachlazení

Každá bolest je znamením, kterým organismus dává najevo, že je s ním něco v nepořádku. Bolest v krku signalizuje obvykle přicházející problémy s horními cestami dýchacími napadené virovou nákazou. Přikrade se nenápadně tehdy, když má člověk oslabenou imunitu. Pak stačí, aby venku v zimě prochladl a nemoc se přihlásí plnou silou. Bolest v krku nebývá nebezpečná a během několika dnů odezní, ale je hlavně hodně nepříjemná.

iZdroj fotografie: Pixabay
Na bolest v krku pomůže klid a teplo.

Priessnitzův obklad

Jistě se oplatí mít doma pastilky, kloktadla či spreje proti bolesti v krku, které se prodávají běžně v lékárnách. Fungují jako lokálně působící antiseptikum a antiflogistikum. Pro děti je ideální sladký sirup proti bolesti v krku. Pokud ale v zásobě nic takového není, lze si vypomoci i jinak. Výborný je Priessnitzův zábal. Jedná se o využití studené vody k léčbě bolesti. Vezmete kapesník, který namočíte ve studené či vlažné vodě. Ten přiložíte na bolavý krk, překryjete fólií (třeba mikrotenovým sáčkem) a krk zabalíte do šátku. Po dvou hodinách zábal vyměníte.

Teplá voda se solí

K Prissnitzovu zábalu můžete přidat ještě kloktání teplou slanou vodou. Na 250 ml vody se dává půl čajové lžičky soli a necháte dobře rozpustit. Sůl zde funguje je ničitel škodlivých bakterií, které jsou v ústech a v hrdle. Výhodou je, že tento způsob léčby je vhodný i pro těhotné a kojící ženy. Důležitým pravidlem je pak vodu vyplivnout a nepolykat.

iZdroj fotografie: Pixabay
Čaj s medem je osvědčeným prostředkem proti bolesti v krku.

Osvědčená klasika – čaj s medem

Podrážděné hrdlo pomůže uklidnit i bylinkový čaj s medem. Nejlepší zkušenosti jsou s odvarem z heřmánku nebo šalvěje. Pomůže i sušený jitrocel nebo lipové květy. Med potlačuje kašel a pomáhá léčit zánět. Kromě toho se čaj postará o správnou hydrataci organismu, která je také velmi důležitá. Díky tomu může organismus produkovat dostatek hlenu a slin, a tím nachlazení léčit.

Co vám nejvíce pomáhá na bolest v krku?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
62 lidí právě čte
Autor článku

Jana Fojtíková

Zobrazit další články