Léčba studenou vodou či solí odstraní bolest v krku raz dva. Nepříjemné pálení odejde během pár hodin

Většinu zimních nachlazení provází i nepříjemná bolest v krku. Základem je nemoc vyležet. Proti bolesti pomáhají vedle potravinových doplňků i babské rady.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Bolest v krku patří mezi nejčastější potíže spojené s nachlazením. Začne to obvykle drobným škrábáním, kdy vám dává krk najevo, že není něco v pořádku. Lékařka Margaret Sinner, MD doporučuje zejména u dětí tlumení bolesti, protože má u nich negativní vliv na příjem jídla a tekutin. Hodně potrápit dokáže ovšem i dospělé. Co na ni nejvíce pomáhá?

Oslabená imunita a nachlazení

Každá bolest je znamením, kterým organismus dává najevo, že je s ním něco v nepořádku. Bolest v krku signalizuje obvykle přicházející problémy s horními cestami dýchacími napadené virovou nákazou. Přikrade se nenápadně tehdy, když má člověk oslabenou imunitu. Pak stačí, aby venku v zimě prochladl a nemoc se přihlásí plnou silou. Bolest v krku nebývá nebezpečná a během několika dnů odezní, ale je hlavně hodně nepříjemná.

iZdroj fotografie: Pixabay
Na bolest v krku pomůže klid a teplo.

Priessnitzův obklad

Jistě se oplatí mít doma pastilky, kloktadla či spreje proti bolesti v krku, které se prodávají běžně v lékárnách. Fungují jako lokálně působící antiseptikum a antiflogistikum. Pro děti je ideální sladký sirup proti bolesti v krku. Pokud ale v zásobě nic takového není, lze si vypomoci i jinak. Výborný je Priessnitzův zábal. Jedná se o využití studené vody k léčbě bolesti. Vezmete kapesník, který namočíte ve studené či vlažné vodě. Ten přiložíte na bolavý krk, překryjete fólií (třeba mikrotenovým sáčkem) a krk zabalíte do šátku. Po dvou hodinách zábal vyměníte.

Teplá voda se solí

K Prissnitzovu zábalu můžete přidat ještě kloktání teplou slanou vodou. Na 250 ml vody se dává půl čajové lžičky soli a necháte dobře rozpustit. Sůl zde funguje je ničitel škodlivých bakterií, které jsou v ústech a v hrdle. Výhodou je, že tento způsob léčby je vhodný i pro těhotné a kojící ženy. Důležitým pravidlem je pak vodu vyplivnout a nepolykat.

iZdroj fotografie: Pixabay
Čaj s medem je osvědčeným prostředkem proti bolesti v krku.

Osvědčená klasika – čaj s medem

Podrážděné hrdlo pomůže uklidnit i bylinkový čaj s medem. Nejlepší zkušenosti jsou s odvarem z heřmánku nebo šalvěje. Pomůže i sušený jitrocel nebo lipové květy. Med potlačuje kašel a pomáhá léčit zánět. Kromě toho se čaj postará o správnou hydrataci organismu, která je také velmi důležitá. Díky tomu může organismus produkovat dostatek hlenu a slin, a tím nachlazení léčit.

Co vám nejvíce pomáhá na bolest v krku?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
102 lidí právě čte
Autor článku

Jana Fojtíková

Zobrazit další články
DámskýDeník
DámskýDeník
Myslela si, že její syn zemřel před více než 10 lety. Pak se jeho hlas ozval z telefonu
Události247
Události247
Prodej uhlí hýbe světem
VědaŽivě
VědaŽivě
Vše o Tollundském muži, 2 400 let starém bažinatém těle. Byl tak dokonale zachován, že byl považován za nedávnou oběť
adbz
adbz
Doba sušení prádla se zkrátí na polovinu: Do pračky stačí přidat ručník, funkční je také metoda „na burrito“