Kloubní výpotek přichází s poraněním nebo zánětem. Někdy pomůže jen odpočinek a ledování

Nahromadění kloubní tekutiny v koleni může mít mnoho příčin. Málokdo ovšem ví, že vodě v koleni se dá předcházet sérií chytrých opatření.

i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Kloubní tekutina se v kloubech přirozeně nalézá v malém množství. Působí jako mazivo a výživa pro kloub. Hromadění tekutiny se dostavuje většinou v reakci na poranění, zánět nebo infekci. Doktor William Morrison upozorňuje, že roli hraje také nadměrné zatěžování kloubů. Postihuje převážně lidi s nadváhou a lidi, kteří se zabývají manuální prací. Zároveň radí, aby se lidé naučili o své klouby pečovat a dávat si na ně pozor.

Kde se bere voda v koleni

Kloubní výpotek se může hromadit v koleni z mnoha příčin. Mezi ně patří:

  • poranění kloubu
  • lokální zánět
  • degenerativní onemocnění (např. osteoartróza)
  • celkový zánět v těle, kdy je postiženo více kloubů (např. revmatoidní artritida)

Jak poznáte vodu v koleni

Voda v koleni na sebe upozorní otokem postiženého kloubu, bolestí a omezenou funkcí kloubu. Oteklé místo může být zarudlé a teplé na dotek, v kloubu často praská a lupe. Při zánětlivém původu bolest ustupuje při chůzi a zhoršuje se v klidu. U poškození kloubu vás bude koleno bolet při pohybu, v klidu se budete cítit lépe. Někdy se může objevit přítomnost vody v koleni i bez doprovodných příznaků.

Léčba a odstranění výpotku

Bez porady s odborníkem to nepůjde. Jak se bude voda v koleni léčit, záleží na příčině a vašem lékaři. Mezi základní doporučení patří odpočinek a ledovat bolestivou oblast. V některých případech lékař předepíše léky proti bolesti a pro potlačení zánětu. Někdy bývá nutné výpotek odsát jehlou, která se zavede do kloubní štěrbiny. Tento zákrok provádí zkušený lékař za sterilních podmínek. Závažné komplikace nehrozí.

Detail bolestivého kolene v péči fyzioterapeuta iZdroj fotografie: Pixabay

Jak předcházet vodě v koleni

Hýčkejte si svá kolena. V první řadě se vyhněte přetěžování. Vypořádejte se s nadváhou, tím jim velmi ulevíte. Nezapomeňte na pravidelnou a přiměřenou fyzickou aktivitu. Důležitý je kvalitní spánek. Vyhněte se ponocování, to má na klouby i kosti negativní dopad. A samozřejmě zabraňte poraněním kloubů za pomoci vhodných ochranných prostředků.

Jak se projevovala voda v koleni u vás?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
87 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články