Máme je téměř všichni doma, přitom jsou mnohem nebezpečnější než cigarety

Aromatické svíčky mohou být skvělou součástí útulného bydlení. Navíc se při jejich hoření skvěle relaxuje. Kdybyste ale věděli, co dýcháte, asi byste si svíci nezapálili.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Romantika v podobě vonných svící nebo relaxace v jejich hřejivém teple a příjemné vůni mohou mít velmi negativní dopad na zdraví. Ano, možná pro psychické uvolnění jsou aromatické svíčky vskutku skvělý prostředek. Jenže výzkumy ukazují, že zapálit si voňavou svíčku může vážně škodit zdraví.

Hořící svíčka uvolňuje škodliviny

Většina vonných svíček je čínské výroby, a podle výzkumů obsahují řadu škodlivých látek. Mnoho z nich při spalování uvolňuje do vzduchu olovo (obsaženo v knotech svíček) a jiné karcinogenní látky. Tyto látky vdechujete a ještě si u toho libujete. Z dalších nebezpečných látek stojí za zmínku aceton, benzen, chlorbenzen, oxid uhelnatý, kreosot, cyklopentan, ethylbenzen, formaldehyd a další.

Nejohroženější jsou plíce

Všechny tyto škodlivé sloučeniny, které se běžně nachází ve vonných svíčkách, poškozují zdraví. Nejvíce jimi trpí plíce a centrální nervový systém. Nejvíc toxické jsou pro ně chemikálie používané k aromatizaci. To znamená, že když vdechujete libou vůni, vdechujete jed.

Dlouhodobé používání aroma svíček

Že si jednou za čas zapálíte vonnou svíčku pro navození příjemné atmosféry, vám plíce nezlikviduje. Ovšem při dlouhodobém a častém používání mohou aromatické svíce způsobit mnoho problémů. Jsou to paradoxně úzkost a fobie, ačkoli se svíčky používají k relaxaci, dále podrážděnost, výkyvy nálad, deprese, poruchy paměti nebo hyperaktivita. Mohou se u vás objevit také poruchy spánku, vysoký krevní tlak, onemocnění ledvin, potíže s dýcháním včetně postižení plic a ztráta chuti k jídlu.

Vonná svíčka ve sklenici s romantickým zátiším iZdroj fotografie: Freepik

Jak se účinně bránit?

Pokud po pravidelném používání aromatických svíček shledáte, že trpíte některým z problémů, ještě neházejte flintu do žita. Zahoďte pouze svíčky. A pokud si bez uklidňujícího plamínku neumíte život představit, pořiďte si svíčky přírodní ze včelího vosku. Případně si pořiďte vosk a bavlněné knoty a můžete si vyrobit vlastní zdravou svíčku.

Cítíte, že si potřebujete pročistit plíce? S kurkumovým receptem to zvládnete jedna dvě.

Jak často používáte vonné svíčky vy?

Zdroj: Zdravě
Diskuze Vstoupit do diskuze
147 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články