První příznaky cukrovky naleznete na nohou | JakZdravě.cz

Příznaky cukrovky, kterých si všimnete na nohách. Poznejte nebezpečný stav včas

Cukrovka patří mezi vážná onemocnění. Každý příznak, který vám ji pomůže identifikovat včas, má cenu zlata. Zjistěte, které rané příznaky najdete na nohou.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Cukrovka, odborně diabetes mellitus (úplavice cukrová), se řadí mezi nevyléčitelná chronická autoimunitní onemocnění. Pokud nemoc neléčíte, může vyvolat celou řadu zdravotních komplikací. Její včasná diagnóza a zahájení léčby jsou tedy klíčové. Nicméně rozpoznání příznaků může být někdy obtížné, neboť ne vždy jsou jasně patrné. Jeden z raných příznaků nemoci můžete identifikovat na svých nohou. V případě, že ho rozpoznáte, ihned navštivte lékaře.
Kdy je nutné navštívit pediatrickou ambulanci

Příznakem, který byste měli na svých nohou hledat, jsou „obyčejné“ vředy. Ty se ve spojení s cukrovkou vyskytují vcelku často, přičemž příčina jejich vzniku bývá kombinovaná. Jednak je na vině zhoršené prokrvení plosek nohou v důsledku cévní angiopatie, jednak zhoršené vnímání bolesti a citlivost v nohou obecně. Podle lékařů cukrovka potlačuje vlastní imunitní systém organismu, čímž brzdí a limituje reakci organismu na zranění či infekci.


iZdroj fotografie: Depositphotos
Vředy se nejčastěji objevují na nejvíce zatěžovaných místech plosky nohou, jako jsou paty

Nejčastěji můžete tyto nebolestivé vředy nalézt na plosce nohy v nejvíce zatěžovaných místech. Diabetici je většinou rozpoznávají později. Na vině je zmiňované zhoršení vnímání bolesti a zároveň poškození nervů v nohou, tzv. neuropatie dolních končetin. Ta vzniká po delší době rozvoje neléčeného onemocnění. Místo bolesti, kterou tyto vředy běžně vyvolávají, vnímají nemocní brnění a pálení v oblasti chodidel, popřípadě je mají znecitlivělá.

Příznaky nepodceňujte a zahajte léčbu včas

Jednou z možností, jak můžete vředy na ploskách identifikovat je přítomnost tmavých skvrn na ponožkách. (Jedná se o případy, kdy si aktivně nekontrolujete svá chodidla.) Jinými příznaky jsou silný zápach, popřípadě opuchlé, teplé a červené chodilo. V tomto případě již byla rána infikována a je nutné vyhledat lékaře, který vám předepíše antibiotika a doporučí postup léčby. Při té je často nutné postižené místo udržovat bez zátěže až do úplného vyhojení.


iZdroj fotografie: Depositphotos
Vředy je nutné léčit ihned a nepodceňovat důležitost návštěvy lékaře

Pokud byste se neřídili pokyny lékaře, mohlo by snadno dojít k rozšíření infekce do širšího okolí. V momentě, kdy by se vám zanítila i kost pod vředem, nastává doslova boj o čas. Pravděpodobně vás nemine hospitalizace v nemocničním zařízení a ve vážnějších případech, kdy se nepodaří infekci odstranit, amputace části zasažené končetiny. Proto je dobré příznaky nepodceňovat. Zaznamenali jste někdy přítomnost vředů na vašich nohou?

Zdroj: Bestlife

Diskuze Vstoupit do diskuze
114 lidí právě čte
Zobrazit další články
DámskýDeník
Malý chlapec se během koncertu stal centrem dění. Svými tanečními kreacemi ukradl kapele veškerou pozornost
Události247
Revmatoidní artritida je zákeřná nemoc. Proč se pacienti bojí mluvit se svými lékaři a jaké to může mít následky? Podrobnosti vysvětlila předsedkyně Revma Ligy Müllerová
VědaŽivě
Posedlost celebritami snižuje inteligenci, uvádí studie. Lidé se slabostí pro své idoly brzdí výkon svého mozku
adbz
Se sázením cibule není doporučeno čekat až na jaro. Brzký výsev zajistí gigantické plody s příchodem prvních teplých dnů