Šest chutných nápojů, které účinně a preventivně snižují krevní tlak. Vyhněte se obloukem riziku mrtvice a infarktu

Hypertenze patří mezi civilizační choroby, které není radno podceňovat. Trpíte-li vysokým krevním tlakem, vyzkoušejte 6 nápojů, které jsou účinné při jeho snižování.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Podle Světové zdravotnické organizace bude do roku 2035 na světě více než 1,5 miliardy lidí s hypertenzí. Každý rok se procento lidí trpících hypertenzí zvyšuje a toto onemocnění je jednou z hlavních příčin mrtvice a infarktu. S touto nemocí však můžete bojovat. Stojí za to vyloučit nezdravé stravovací návyky, včetně nadměrného užívání solí ve stravě a stresu, stimulantů a nedostatku pohybu. Můžete také zařadit nápoje s pozitivním vlivem na vysoký tlak.

Šťáva z granátového jablka

Existuje enzym zvaný ACE, který zvyšuje krevní tlak v těle. Je zodpovědný za tvorbu proteinu, který stahuje krevní cévy. Naštěstí některé potraviny blokují jeho fungování: například šťáva z granátového jablka. Tento chutný nápoj se doporučuje lidem trpícím na problémy s krevním oběhem. Antioxidanty obsažené v granátovém jablku zlepšují práci srdce a oběhového systému a snižují krevní tlak.

Mléko

Nedostatek dostatečného množství vápníku v těle zvyšuje riziko vzniku vysokého krevního tlaku. Tento prospěšný minerál pomáhá udržovat normální krevní tlak, a proto by měla být do stravy zahrnuta i jídla bohatá na vápník. Jedním z nejoblíbenějších a nejlevnějších zdrojů vápníku je mléko. Zapomeňte však na odtučněné mléko, protože tuk je nezbytný pro vstřebávání vápníku v těle.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Šťáva z řepy

Tato jasně červená zelenina je zdrojem draslíku a kyseliny listové, což jsou dva prvky, které pomáhají udržovat přiměřenou hladinu krevního tlaku. Řepa také obsahuje sloučeniny, které zvyšují průtok krve cévami a mají pozitivní vliv na stav srdce. Pro boj s vysokým krevním tlakem je třeba vypít jednu až dvě skleničky šťávy z řepy za den. Pro dlouhodobý účinek je třeba pravidelná konzumace.

Ibiškový čaj

Čaj z ibišku obsahuje účinné látky, které fungují podobně jako ACE inhibitory. Pití tohoto nápoje přirozeně snižuje krevní tlak a minimalizuje riziko vzniku závažných onemocnění, jako je oběhové selhání, infarkt nebo mrtvice. Nejlepší je vypít tři šálky čaje každý den. Ibiškový čaj má příjemnou ovocnou chuť a intenzivní červenou barvu.

Brusinkový džus

Drobné, červené a mírně kyselé brusinky mají protizánětlivé a antioxidační vlastnosti. Působí proti poškození vnitřních stěn cév, které může přispívat k rozvoji vysokého krevního tlaku. Díky tomuto nápoji snížíte tlak a rozšíříte cévy, které následně umožní volné proudění krve. Brusinky mají také hodně vitaminu C, který mimo jiné příznivě působí na zdraví oběhového systému. Navíc výborně fungují jako prevence zánětů močového měchýře.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Voda

Voda je zdrojem života a nejlevnější a nejzdravější metodou snižování krevního tlaku. Dehydratace způsobuje zúžení krevních cév, což má za následek zvýšení tlaku. Ačkoliv si většina lidí uvědomuje, že je třeba vypít alespoň 2 litry vody denně, jen málokdo se řídí tímto pravidlem. Malá změna ve vašich zvycích může zcela změnit váš život a zbavit vás neduhů.

Zdroj: Healtline

Diskuze Vstoupit do diskuze
103 lidí právě čte
Zobrazit další články