Výhody solné koupele: Zmírní stres a bolest svalů, pomůže i na podrážděnou pokožku

Mořská sůl dokáže zpříjemnit už tak příjemnou koupel v teplé vodě a zlepšit vaše zdraví v mnoha ohledech. Komu se nechce povalovat ve vaně, může smočit pouze nohy.

i Zdroj fotografie: Best For My Feet / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Výhody solných koupelí jsou známé především jako doplňková léčba při některých kožních onemocněních. Mořská sůl se od té kuchyňské liší texturou a zpracováním. Za nejzdravější pro terapeutické účely se považuje sůl z Mrtvého moře. Podle doktora Owen Kramer můžete solné koupele využívat jednak jako celotělovou koupel ve vaně nebo jenom jako koupel pro vaše nohy. Tu druhou variantu najdete v lidovém léčitelství také jako způsob, jak detoxikovat tělo.

Na jaké potíže se hodí solné koupele?

Mořská sůl představuje léčivou součást koupele pro pokožku, svaly a klouby. Hodí se při léčbě revmatických onemocnění, včetně psoriatické artritidy, u které zároveň zmírňuje svědění a šupinatění lupénkových ložisek na kůži. Kromě lupénky se solná koupel doporučuje pacientům s exémy a suchou kůží, ale může být nápomocná i při léčbě akné.

Solné koupele vám pomohou při bolesti a únavě svalů. V teplé vodě s mořskou solí se svaly lépe uvolňují a prokrvují, dochází ke zmírnění svalových křečí a celkovému zklidnění i v rámci psychiky. Jestli jste absolvovali pěší túru, ze které vás bolí uchozená chodidla, vsaďte na solnou koupel a nechte nohy odpočinout.

Recept na solnou koupel do vany

Pro celotělovou koupel přidejte do vany 1/4 hrnku (maximum jsou 2 hrnky) mořské soli. Teplota vody by měla být o dva stupně vyšší než tělesná teplota. Vydržte ve vaně 15-20 minut, aby měla koupel efekt. Po koupeli hydratujte kůži krémem.

Miska s rozsypanou mořskou solí, v pozadí polovina kokosu s mlékem iZdroj fotografie: Freepik

Recept na solnou koupel do lavóru pro nohy

Kromě uchozených nohou vám tato procedura může pomoci detoxikovat organismus. Podle babských rad vám stačí 7-8 dní, abyste z těla odstranili škodliviny. Každý večer si připravte lázeň pro nohy ze 3-4 litrů vody o 40 °C. Dbejte na to, aby vám voda sahala po kotníky a nohy byly celé ponořené. Přidejte 1 sklenici mořské soli. Po prvním týdnu byste měli cítit výsledek v podobě lepšího trávení, zlepšení zánětů a poklesu krevního tlaku.

Pro lepší účinnost se doporučuje koupele provádět po 3 týdny. Lidová medicína tvrdí, že barva vody v lavóru po vaší očistě nohou se může měnit podle výsledků čištění organismu. Jestli to tak skutečně je, uvidíte sami. A co znamenají jednotlivé barvy vody?

  • Žlutá – detoxikace ledvin a močového měchýře, případně problém v tomto ústrojí.
  • Oranžová – ukazuje na dnu, revma a kloubní problémy.
  • Hnědá – varuje před problémem s játry (nebo jste měli špinavé nohy).
  • Zelená detoxikace žluče, případné potíže se srdcem a trávením.
  • Výrazně tmavá voda – těžké kovy vytažené z těla díky detoxu, ale také příznak cukrovky.

Koupele nohou pomohou i se zápachem, jsou samy o sobě zdraví prospěšné a velmi příjemné.

Jaké máte zkušenosti s lidovými radami na detoxikaci organismu?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
73 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články