Zelené, hnědé, žluté? Barva nosních sekrecí prozradí, o jaké onemocnění jde

Barva vašich hlenů se může měnit, záleží na závažnosti onemocnění nebo na příčině. Někdy je nutné vyhledat lékařskou pomoc a váš zdravotní stav nezanedbat.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Znáte to snad všichni. Jste nachlazení nebo máte chřipku, a to se neobejde bez otravné rýmy a ucpaného nosu. Možná jste si všimli, že během rýmy se mění barva a konzistence hlenů. Barva může být čirá, zelená, žlutá, ale i černá, uvádí Elaine K. Luo, M.D.. Určitě jste si někdy kladli otázku, proč tomu tak je a co to znamená. Hlen v nose se tvoří proto, aby chránil vaše tělo, a zejména nos, před prachem, bakteriemi a jiným nebezpečím.

Čirý průsvitný hlen

Tento hlen je považován za naprosto normální a pro tělo zdravý. Tělo během dne vyprodukuje asi 1,5 l tohoto hlenu, ale většinou si toho ani nevšimnete, protože většinu z toho spolknete. Vzniká z vody, bílkovin, protilátek a solí. Jakmile se dostanou do žaludku, rozpustí se.

iZdroj fotografie: Pexels

Čirý hlen může způsobit i alergická rýma, a když s vámi alergie zamává, tak nejde o virovou infekci, ale o reakci těla na alergen, jako je například pyl nebo zvířecí srst. Může se objevit i u těhotných žen jako reakce těla na hormonální změny, tyto problémy ale obvykle během několika týdnů po porodu odezní.

Bílý hlen značí zánět dutin

Bílý hlen může znamenat zánět v nose. Pokud se cítíte nachlazení, vaše tělo začne vylučovat tekutiny a hlen se stává zakalený a hustý. Při běžném nachlazení jste unavení a necítíte se dobře, většinou se příznaky objeví asi 3 dny po vystavení se viru. Nastydnutí může být doprovázeno kýcháním, zvýšenou teplotou, kašlem, a dále také zahleněním nebo bolestí hlavy.

Žlutý hlen způsobují krvinky

Tato barva hlenu nejčastěji značí virovou infekci. Dobrá zpráva ovšem je, že žlutou barvu způsobují bílé krvinky, které se snaží viry a bakterie zabít. Jakmile buňky splní svojí práci, jsou vyloučeny z těla, a to způsobuje zabarvení hlenu. Většinou nemoc trvá 10–14 dnů.

iZdroj fotografie: Pexels

Zelený hlen při boji s virem

Pokud váš imunitní systém intenzivně bojuje, vaše nudle zezelenají a zhoustnou. Barva opět pochází z odumřelých bílých krvinek a jiných odpadních látek, které tělo v tu chvíli vylučuje. Většinou se jedná právě o virovou infekci, pokud ale trvá déle jak 12 dnů, je dobré navštívit lékaře. Může se totiž jednat i o bakteriální infekci dutin, která vyžaduje správnou léčbu. Většinou je doprovázena bolestí hlavy, vysokými teplotami a nevolností.

Růžový nebo krvavý hlen

Růžové zabarvení způsobuje krev. Příčin krvácení z nosu může být hned několik. Abyste předešli podráždění nosní sliznice, je dobré nos promazávat pomocí vazelíny nebo k tomu určených nosních sprejů. Ideální je i zvlhčování ovzduší v pokoji, kde jste. V případě, že z nosu krvácíte déle jak 30 minut, je nutné vyhledat lékařskou pomoc.

iZdroj fotografie: Unslash

Hnědý nebo oranžový hlen

Toto zbarvení můžou způsobit zbytky krve v nosní dutině, ale také nečistoty, které jste mohli vdechnout. Nos se pouze čistí od nečistot a látek, které tam nemají být. Při práci v prašném prostředí je dobré používat vhodné ochranné pomůcky.

Černý hlen značí mykózu

Černý hlen může být známkou plísňové infekce v dutině nosu. I přesto, že to není běžné, může se objevit u osob se špatným imunitním systémem. Bez ohledu na příčinu je dobré navštívit lékaře, protože mykóza se může snadno šířit a postihnout například oči, nebo dokonce také mozek.

iZdroj fotografie: Pexels

Změna konzistence hlenu

Konzistence hlenu je závislá na vlhkosti ovzduší a obsahu vody v těle. Pro naředění hlenu je dobré dodržovat správný pitný režim. Při vodnatém výtoku z nosu bez nachlazení a jiné obdobné příčiny se může jednat o vytékání mozkomíšního moku v důsledku zranění. V takovém případě vyhledejte okamžitě lékařkou pomoc nebo volejte rychlou záchranou službu.

Kdy navštívit lékaře

Nachlazení běžně trvá 7–10 dní. Nejzávažnější symptomy se objeví mezi 3–5 dnem. Bakteriální infekce může ale časem sílit, pak je nutné zahájit adekvátní léčbu. Pokud se vám přitíží, navštivte svého lékaře.

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
80 lidí právě čte
Autor článku

Pavla Landová

Zobrazit další články