Dejte sbohem zácpě bez léků: Pomocnou ruku podá káva, švestky či kysané zelí

Zácpa je nepříjemný problém, který může potkat naprosto každého. Naštěstí však existují jednoduché domácí prostředky pro její rychlou a bezpečnou léčbu.

i Zdroj fotografie: Pohled 111 / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Zácpa je nepříjemný problém, který označuje tvrdou, suchou stolici nebo stolici, ke které dochází méně než třikrát týdně. Za její příčinou může stát mnoho faktorů, a to včetně nezdravé stravy, užívání léků, těhotenství nebo například také změna životosprávy. Naštěstí však existují domácí léčivé prostředky, které vám s tímto zažívacím problémem dokáží pomoci zcela přirozeně, a to již během několika dní. Jak navíc říká lékařka Alana Biggers, fungují mnohem účinněji než běžné léky a nevyjdou vás na mnoho peněz.  

Zácpa a její příčiny

Zácpu nejčastěji způsobuje špatná strava. K udržení měkké a pravidelné stolice je totiž nutné jíst dostatek vlákniny a pít hodně vody. Tato živina při průchodu trávicím systémem vytváří měkkou, gelovitou hmotu, přičemž vytváří strukturu stolice, zvyšuje její hmotnost a usnadňuje její průchod konečníkem. Existují však další typické příčiny tohoto nepříjemného problému, a to zejména: 

  • Stres.
  • Změny v životosprávě a stavy, které zpomalují svalové kontrakce tlustého střeva nebo oddalují nutkání na stolici. 
  • Dehydratace. 
  • Nízká úroveň pohybu.
  • Cestování nebo jiné změny v životním režimu. 
  • Léky, včetně některých antacid, léků proti bolesti, diuretik a léků na Parkinsonovu chorobu. 
  • Těhotenství. 
  • Vyšší věk (zácpa postihuje převážně osoby ve věku 60 let a více).

Pokud vás postihla zácpa, nemusíte si kupovat drahé komerční léky plné chemikálií. Skvěle vám pomohou tyto domácí prostředky, které již pravděpodobně máte ve své spíži:

1) Káva

Káva je velmi oblíbený nápoj, který si většina lidí ráda dopřeje v ranních hodinách. Jedná se však také o skvělý zdroj kofeinu, který má schopnost nejen nastartovat váš den a dodat vám dostatek energie, ale také povzbudit trávení. Pokud tedy trpíte zácpou, můžete vyzkoušet tento nápoj – je ovšem důležité poznamenat, že to platí pouze pro lidi, kteří nepijí kávu pravidelně. Naopak konzumace kávy ve větším množství může zácpu způsobovat, a proto pokud ji konzumujete příliš často, raději si dejte pauzu.

2) Sušené švestky

Sušené švestky jsou lahodná potravina, která má schopnost díky obsahu užitečných živin změkčovat stolici. Toto sušené ovoce obsahuje zejména velké množství vlákniny, která podporuje činnost střev – jakmile se totiž dostane do střev, tak nabobtná, a tím zlepší vylučování stolice. Nejlepší způsob, jak sušené švestky konzumovat, je namočit je přes noc do vody a poté je přidat do ovesných vloček nebo vaší oblíbené snídaně.

iZdroj fotografie: Freepik

3) Kysané zelí

Kysané zelí není pouze chutná příloha k pečeným pokrmům, ale také skvělý prostředek, který udržuje zdravá střeva a podporuje jejich funkci. Tato zelenina totiž obsahuje prospěšné bakterie, které mají pozitivní vliv na střevní flóru a zmírňují zácpu. Stejně tak jej proto můžete použít k obnovení střevní činnosti po užívání léků, například antibiotik.

4) Semena psyllia

Semena psyllia mohou v mleté formě podporovat funkci střev a zmírňovat zácpu. Stačí si je zakoupit, nechat nabobtnat ve vodě a poté vypít nebo přidat do své snídaně. Tekutina obsahuje určitý druh slizu, který je schopen změkčovat stolici a usnadňovat její průchod konečníkem.

Jak se před zácpou chráníte vy?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
113 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články