Nejobávanější důsledek cukrovky může vést k rozpadu tkáně až na kost. Prevence je důležitá, doma se vředy léčit nedají

Cukrovka je závažné onemocnění, které, pokud není správně léčeno, může způsobit řadu závažných komplikací. Některé z nich vás mohou připravit o nohy, jiné o život.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Cukrovka má mnoho nepříjemných komplikací, jednou z nejzávažnějších jsou vředy na nohou. Mnoho lidí však nebere výskyt vředů dostatečně vážně a nevyhledá včas odbornou pomoc, což může mít vážné následky. Neléčené vředy totiž mohou vést k postupnému rozpadu tkáně až na kost a, jak upozorňuje diabetoložka Michelle L. Griffith, MD, mohou skončit amputací končetiny. Z tohoto důvodu je nutná správná léčba jak samotných vředů, tak i cukrovky jako takové.

Diabetické vředy jako komplikace cukrovky

Vředy na nohou jsou častou komplikací špatně léčeného diabetu. V případě cukrovky je nutné dodržovat předepsanou léčbu a doporučení lékaře, především dietu, cvičení a léčbu inzulinem. Pokud diabetes podceníte, mohou se vředy objevit. Tyto vředy vznikají v důsledku rozpadu kožní tkáně a obnažení vrstev pod ní. Nejčastěji se vyskytují na nohou a mohou poškodit tkáň až ke kostem.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Vředy na nohou se mohou objevit u všech lidí s cukrovkou, ale správná péče jim může pomoci předcházet. Léčba diabetických bércových vředů se liší v závislosti na jejich příčinách. O všech problémech s nohama se poraďte se svým lékařem a dodržujte předepsanou léčbu, protože zanedbané infikované vředy mohou vést až k amputaci končetiny nebo její části.

Vředy na nohou jsou velmi závažným problémem

Mnoho lidí si myslí, že rány a vředy se vyskytují pouze v oblasti plosek nohou a kotníků. Tato místa jsou skutečně velmi často zasažena, ale neměli byste se zaměřovat pouze na ně. Kromě změn na kůži v této oblasti, věnujte pozornost i malým rankám na holeni. Trvale vysoká hladina cukru v krvi je příčinou vzniku tzv. diabetické nohy, která se vyznačuje postižením nervů, ztrátou citlivosti, zvýšenou náchylností k infekcím, obtížně se hojícími ranami a oběhovými problémy.

Nelze léčit doma

Jakmile se problém objeví, neměl by být bagatelizován. Doporučuje se okamžitě vyhledat odborníka, protože vzniklý vřed se bude jen zhoršovat. Není vhodné zkoušet různé zázračné léky a čekat, zda některý z nich zabere. Je důležité řídit se radami odborníka, jinak můžete své nohy trvale a nevratně poškodit.

iZdroj fotografie: Unsplash

Co dělat

Velmi důležité jsou pravidelné kontroly, průběžné sledování hladiny cukru v krvi a pravidelné konzultace s lékařem. Pokud si všimnete jakýchkoli problémů, nezapomeňte je nahlásit svému lékaři. Několik tipů, jak nohy kontrolovat a co si hlídat, naleznete ve videu pod článkem. Co se léčby týče, nejdříve je třeba vrátit hladinu cukru v krvi do normálu, protože pokud není v pořádku, nebude se vám dařit lépe.

Kromě toho je zásadní léčit samotný vřed. To znamená udržovat ránu v čistotě, dezinfikovat ji a pravidelně měnit obvaz. Dobře vyškolený tým odborníků je pro účinnou terapii stejně důležitý jako spolupracující pacient. Při správně nastavené a dodržované léčbě se dají i vzniklé komplikace cukrovky zvládnout.

Prevence by měla být na prvním místě

Když je u někoho diagnostikována cukrovka, je třeba se vždy zaměřit na prevenci. Nástup nemoci je varovným signálem, že o sebe musíte lépe pečovat. Neměli byste dopustit, aby se objevily komplikace. Pro život bez nich je třeba vždy dodržovat doporučení týkající se životního stylu. Podotýkáme, že výživová doporučení pro diabetiky by měla být vzorem pro všechny.

Pokud diabetem trpíte, jak o své nohy pečujete?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
103 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články