Návyky, které si dobře zapamatuje – udrží vaše srdce silné a zdravé nejmíň do 90 let

Život člověka je ve znamení pomocníků, kteří mu zjednodušují bytí. Tu se sveze autem, po městě jezdí na elektrokoloběžce, v zaměstnání po celý den sedí. A srdce trpí.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Stále častěji se lékaři setkávají s tím, že s kardiovaskulárními nemocemi za nimi chodí mladší ročníky. Získané vady a ateroskleróza není nic výjimečného u lidí mezi 40 až 45 lety. Lékař Jon Rodney Resar, MD má za to, že důvodem bude nejspíš nezdravý životní styl moderního obyvatele měst, a také určitá neochota svému zdraví věnovat nějaký čas a pozornost. Do jeho ordinace proto přicházejí až s vážnými potížemi.

Zajímavosti o lidském srdci

Srdce dospělého člověka je dlouhé asi 12 cm a široké 9 cm, jeho hmotnost je u mužů asi 340 g a u žen 280 g. Každý den srdce udělá okolo 100 tisíc úderů a přepumpuje okolo 7 tisíc litrů krve. Jedná se tedy o velmi vytrvalý sval. Srdeční cyklus se skládá ze dvou hlavních fází:

  • systola – koordinovaný stah svaloviny síní či komor
  • diastola – uvolnění srdečního svalu.

Práci srdce ovlivňuje stav koronárních cév, krevní tlak a životní styl člověka. I proto je důležité o své srdce pečovat a nečekat na první příznaky zdravotních problémů.

Pravidelný pohyb

Srdce je sval a potřebuje trénink. Bez něho ochabuje a slábne. Když se člověk věnuje fyzické aktivitě, posiluje to stěny perikardu, komory harmonicky pracují a rytmus srdce je stabilní. Takové srdce i lépe odolává stresu. Lékaři doporučují každý týden cvičit 150 až 200 minut. Ideální je cvičení rozložit do 5 až 6 dnů po 30 až 40 minutách. Například každodenní procházky rychlou chůzí snižují riziko srdečních nemocí až 2,5krát.

Kontrola krevního tlaku

Je-li krevní tlak zvýšený nad 140/90 mmHg, dochází k narušení přívodu krve do vnitřních orgánů. To vede k většímu riziku vzniku mrtvice a srdečního selhání. Srdce se více opotřebovává a bije rychlejším tempem. Léčba hypertenze patří do rukou praktického lékaře.

iZdroj fotografie: Pixabay
Ideálním pravidelným pohybem jsou procházky se psem

Pryč s nadváhou

Každá obezita, případně větší nadváha, je spojena s nemocemi srdce. Dochází k rozvoji aterosklerózy a zablokování koronárních tepen. Nebezpečný je zejména břišní neboli viscerální tuk, který se hromadí okolo vnitřních orgánů. Je proto třeba sledovat svoji hmotnost a zbavit se přebytečných kilogramů.

Kontrola hladiny cholesterolu

Kromě vysokého krevního tlaku škodí srdci i vysoká hladina LDL cholesterolu v krvi. Kvůli ní se na cévách a tepnách usazují sklerotické pláty. Vsaďte proto na zdravou výživu se zeleninou, ovocem, luštěninami, semeny, ořechy a omezte spotřebu rafinovaných cukrů a živočišných tuků.

Jakým způsobem se snažíte udržet zdraví svého srdce?

Zdroj: WebMD

Diskuze Vstoupit do diskuze
111 lidí právě čte
Autor článku

Jana Fojtíková

Zobrazit další články