Ženy potřebují více spánku než muži, důvod je překvapivý

Spánek je základní biologická potřeba, která, ač si to mnozí myslí, nejde ošidit. Potřeba spánku je individuální, u mužů a žen se ale zásadně liší jeho potřebná délka.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Až budete čelit výsměchu, že myslíte jen na spaní, nebo že pořád odpočíváte, rozhodně si ho nenechte líbit. S leností to nemá co dělat. Vědci totiž vyzkoumali, že ženy prostě více spánku potřebují. Stojí za tím zajímavý fakt, který mnohé muže možná trošku urazí. Ženy více používají mozek, proto potřebují více spánku pro zotavení.

Proč potřebují ženy více spát

Během spánku se, podle vědců, mozková kůra (část mozku, která má na starosti paměť) dokáže odpojit od smyslů a tím se zotavit. Čím více je mozek během dne zatěžován, tím více potřebuje času, aby se zotavil. A to je právě čas, kdy spíte. Ženy mají zvýšenou potřebu spánku hlavně kvůli takzvanému multitaskingu. Znamená to, že dokážou dělat více věcí dohromady nebo přemýšlet nad mnoha úkoly současně. To mozek pochopitelně vyčerpává.

Co negativně ovlivňuje spánek žen

Spánek je důležitý pro celé tělo, nejen pro mozek. Ačkoli ženy potřebují spát více než muži, jejich cesta ke kvalitnímu spánku je komplikovanější. Špatný spánek u žen je podle odborníků silně negativně ovlivňován psychikou. Jakákoli psychická nepohoda, pocity nepřátelství, deprese nebo hněvu způsobují u žen problémy se spánkem. Je velmi zajímavé, že tyto samé pocity nedosahují tak vysoké úrovně poruch spánku u mužů.

Jak dlouho tedy máte spát?

Průměrná doba spánku u dospělých se pohybuje kolem 7-8 hodin. Potřeba spánku může být individuální, někdo potřebuje spát více, jiný méně. Nyní už tedy víte, že ženy potřebují spát déle. Ale o kolik? V průměru by to mělo být o dvacet minut déle. Takže milí partneři, nechte své partnerky pěkně dospat. Nejde o žádné válení se v posteli, ale o vědecky podloženou potřebu. A to zní mnohem lépe.

Žena slastně spící v posteli iZdroj fotografie: Freepik

Jak na kvalitní spánek?

Chcete-li si zvýšit pravděpodobnost, že se dobře vyspíte, vsaďte na správné spánkové návyky. Vyvětrat ložnici a udržovat v ní příjemnou teplotu pro spánek je naprostý základ. Před spaním se vyhněte koukání na televizi nebo do mobilu, raději si vypijte heřmánkový nebo jiný bylinkový čaj. Je to jedna z možností, jak si zkvalitnit spánek.

Jak dlouho běžně spíte vy, když vás zrovna nebudí budík?

Zdroj: Zdrave.to
Diskuze Vstoupit do diskuze
145 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články