Ženy trpí cukrovkou „jinak“ než muži. Onemocnění je pro ně nebezpečnější

Cukrovka je závažné onemocnění, které v současné době postihuje čím dál víc lidí. A ačkoliv to většina nemocných neví, její dopady mohou být na ženské pohlaví mnohem drastičtější.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Ačkoliv může cukrovkou onemocnět naprosto každý člověk, a to nehledě na věk a pohlaví jedince, její dopady mohou být v případě něžného pohlaví mnohem drastičtější. Jak říká lékařka Kelly Woodženy jsou více náchylné ke vzniku kardiovaskulárních chorob, jako je například mozková mrtvice, srdeční infarkt a další komplikace spojené s krevním oběhem. Kromě toho má také zvýšená hladina glukózy vliv na plodnost, močopohlavní ústrojí a libido.

Cukrovka a její dopady na zdraví žen  

Cukrovka je nebezpečné onemocnění, které zvyšuje riziko vzniku srdečních chorob (nejčastější komplikace) – u mužů tomu je zhruba dvakrát více, přičemž u žen až čtyřikrát více. Podle vědců mají ženy navíc mnohem horší zdravotní výsledky po infarktu a jsou také vystaveny vyššímu riziku dalších komplikací souvisejících s cukrovkou, jako je mozková mrtvice, ztráta zraku, onemocnění ledvin nebo dokonce deprese.

Ke zvýšení rizika vzniku srdečních onemocnění u žen může docházet z různých příčin. Mezi ty nejčastější však patří rozdílné biologické vlastnosti obou pohlaví a přirozené rozložení tuku. Diabetes souvisí i s dalšími aspekty ženského zdraví, jako jsou zejména:

  • Menstruační cyklus: Hormonální změny před menstruací a během ní mohou narušit hladinu cukru v krvi a prodloužit toto nepříjemné období. Stejně tak tomu je například po těhotenství. 
  • Zdraví močových a pohlavních cest: Ženy s diabetem jsou více náchylné ke vzniku infekcí močových cest a opakovaných intimních infekcí. K jejich vzniku přispívá zejména vysoká hladina glukózy v krvi a nepříznivé změny imunitního a kardiovaskulárního systému. 
  • Těhotenství: Vysoká hladina cukru v krvi může ztěžovat početí potomka a vést k různým zdravotním komplikacím během těhotenství (zejména zvýšenému tlaku, vyššímu riziku potratu, vrozených vad, nedonošenosti a obtížnějších porodů).
  • Libido: Cukrovka také snižuje u mnoha žen zájem o pohlavní styk. Důvodem je především nižší prokrvení orgánů v důsledku zvýšené hladiny glukózy v krvi. 
  • Menopauza: Přirozený pokles estrogenu spojený s menopauzou také ovlivňuje kolísání hladiny cukru v krvi. 
iZdroj fotografie: Depositphotos

Přestože jsou ženy s diabetem mnohem náchylnější ke vzniku závažných onemocnění, své zdraví mohou chránit správnými opatřeními – tedy zdravými návyky, dietou a někdy i léky, které dokáží zmírnit škodlivé účinky. Pokud tedy vy nebo někdo z vaší rodiny trpí cukrovkou, rozhodně se ujistěte, že se nevystavujete svými zlozvyky nebezpečí. Stejně tak byste měli dávat pozor na příznaky cukrovky a pravidelně (alespoň jednou ročně) si otestovat hladinu cukru v krvi. 

Diabetes a zdraví žen

Léčba cukrovky je bohužel velmi složitá, a proto předepisované léky ne vždy pomáhají postiženým tak, jak by měly. Mnohem více se podle odborníků osvědčila správná životospráva, která může mít na průběh tohoto chronického onemocnění obrovský vliv. Zde se můžete podívat na 7 nejdůležitějších návyků: 

  • Naslouchejte svému tělu a vždy reagujte na jeho signály.
  • Sledujte svou hladinu cukru před jídlem (například pomocí glukometru) a inzulín si aplikujte vždy 1,5 až 2 hodiny po jídle.
  • Důsledně dodržujte pokyny lékaře, které se týkají podávání léků nebo inzulínu.
  • Informujte každého lékaře, u kterého se léčíte, že jste diabetik a jaké léky užíváte. 
  • Dodržujte dietní doporučení, která vám určí lékař a dietolog (zejména byste neměli pít alkohol a větší množství cukru). 
  • Buďte fyzicky aktivní. 
  • Dodržujte hygienu
iZdroj fotografie: Depositphotos

U žen je pak velmi důležité, aby si před menstruací pečlivěji testovaly hladinu cukru v krvi, a podle výsledků vždy reagovaly. Pokud nebudete v pořádku, raději ihned zavolejte lékaře. 

Jak se proti cukrovce chráníte vy?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
108 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články