Dožijte se devadesátky ve zdraví. Stačí si osvojit 6 návyků, které výrazně prodlužují život

Ačkoliv je délka života do značné míry dána genetikou, lze ji ovlivnit svým přístupem k životu. Začíná to zdravým stravováním a fyzickou aktivitou.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

To, jakého věku se dožijete, je možné do jisté míry ovlivnit. Pokud se budete stále přejídat, tloustnout a málo se hýbat, povede to pochopitelně k mnoha zdravotním potížím. „Když si ale vyberete životní styl, v němž nechybí zdravá strava a dostatek pohybu, je pravděpodobné, že vaše tělo bude zdravější,“ říká dietoložka Alina Petre, MS. Jaké návyky byste si tedy měli osvojit?

Vyhněte se přejídání

Mezi odborníky je aktuálně poměrně vysoký zájem o souvislosti mezi příjmem potravy a dlouhověkostí. Ta je spojena spíše s nízkým příjmem kalorií. Pokud tedy chcete žít déle ve zdraví, měli byste omezit konzumaci kalorických jídel. Povede to ke snížení tělesné hmotnosti. Nadváha a obezita jsou totiž jedním z důvodů vzniku civilizačních nemocí.

Dopřejte si více ořechů

Když vás bude honit mlsná, nechte čokoládovou tyčinku nebo bramborové chipsy ležet v regálu v obchodě a sáhněte raději po oříšcích. Jsou bohaté na bílkoviny, vlákninu, antioxidanty a prospěšné rostlinné sloučeniny. Najdete v nich také vitamíny B6, E, niacin, folát; z minerálů pak měď, hořčík, draslík. Ořechy příznivě ovlivňují činnost srdce, snižují krevní tlak, léčí záněty a udržují hladinu krevního cukru.

Nezapomeňte na kurkumu

Kurkuma patří mezi superpotraviny, a to díky svým antioxidačním a protizánětlivým účinkům. Kurkumin v ní obsažený pomáhá udržovat mozkové funkce, činnost srdce a plic. Chrání před rakovinou a nemocemi, jež souvisejí s věkem. Kurkumu lze přidávat do pokrmů jako koření nebo je možné z ní připravit tzv. zlaté mléko.

Dbejte na fyzickou aktivitu

Dlouhověkost je často spojena také s dobrou fyzickou kondicí. Tu lze získat tím, když se člověk věnuje pravidelně pohybu. Nemusí chodit jen do posilovny nebo běhat. Výborná je i turistika či jóga. Doporučení zní jasně: 150 minut pohybové aktivity týdně. Nejlepší je pohyb zařadit do programu každého dne.

Omezte kouření a alkohol

Kouření a přemíra alkoholu zdraví příliš nepřidává. Chcete-li zůstat na světě co nejdéle, tak základem je nekouřit a alkohol pít střídmě. Lépe je dopřát si kvalitní víno, které obsahuje prospěšné polyfenolové antioxidanty. Pokud jste už nyní abstinenty, tak není třeba začít alkohol pít, protože zdravotní účinky antioxidantů lze získat i z něčeho jiného než je zrovna víno.

Vyhýbejte se chronickému stresu a úzkostem

Život v setrvalém stresu snižuje délku dožití. Stres je jedním z rizikových faktorů vzniku některých nemocí. Je proto v zájmu každého stres eliminovat. Lze to například meditací, dechovým cvičením, věnováním se koníčkům a činnostem, které přinášejí potěšení. Hodně pomáhá pobyt v přírodě, ten má přímo blahodárný účinek na psychiku.

Jaký je váš recept na dlouhověkost?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
51 lidí právě čte
Autor článku

Jana Fojtíková

Zobrazit další články