„Zlatá krev“ s nulovým Rh faktorem: Kdo ji má a proč je spásná i nebezpečná zároveň?

Krev je životodárnou tekutinou. Všichni lidé na Zemi nemají stejnou krev, existují v ní rozdíly podle krevních typů. Zlatou krev má však jen minimum obyvatel planety.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Už na základní škole se děti učí o čtyřech krevních typech, které se liší přítomností antigenů v jejich složení a také tzv. Rh faktorem, což je zvláštní druh bílkoviny. Málokdo ale už ví, že kromě nich existuje také další typ, nazývaný zlatým, jenž je velmi vzácný. Lékař Elias Thoms Zambidis, MD, Ph.D. se zabývá poruchami krve a tedy ví, jak je důležité, aby se každému pacientovi dostal ten typ krve, který potřebuje.

Kdo to byl William Harvey

Až do 17. století měli lidé jen mlhavé představy o krvi. Anglický lékař a anatom William Harvey v roce 1628 objevil lidský krevní oběh. Poté byly provedeny pokusy o krevní transfúze, které pochopitelně skončily neúspěchem a smrtí pokusných zvířat i lidí. Na základě toho pak církev transfúzi zakázala. Lékaři dlouho nevěděli, v čem je problém, proč lidé po transfúzi umírají. Tak tomu bylo do počátku 20. století.

Objev krevních skupin

Objev krevních skupin je připisován vídeňskému vědci Karlu Landsteinerovi, který v roce 1901 objevil tři krevní skupiny – A, B, C (dnešní A, B a 0). Za svůj objev získal Nobelovu cenu. V roce 1907 pak český lékař Jan Jánský popsal čtvrtou krevní skupinu – AB. Ve 30. letech 20. století se označování krevních skupin sjednotilo na A, B, AB a 0. Na základě tohoto objevu konečně lidé přestali při transfúzi umírat, protože by jejich tělo krev odmítlo.

iZdroj fotografie: Pixabay
Při transfúzi je třeba správně rozlišit krevní skupinu

Rh faktor

Za krevní skupiny jsou zodpovědné erytrocyty. Ty jsou pokryté proteinovými membránami (antigeny). Kromě krevních skupin se rozlišuje u krve ještě Rh faktor, který může být negativní nebo pozitivní. Je to dáno přítomností bílkoviny RhD v erytrocytech. Je-li v nich přítomná, tak Rh faktor je pozitivní, pokud protein chybí, tak je Rh faktor negativní.

Co je to zlatá krev

Do současné doby bylo popsáno jen 43 jedinců se zlatou krví, která má nulový Rh faktor. Je tudíž velmi vzácná a univerzální, protože může být poskytnuta lidem s krví jakékoliv skupiny a Rh faktoru. Bohužel majitel zlaté krve může dostat krev zase jen zlatou, což je při množství jejích nositelů možné nazývat štěstím, když se nějakou krev podaří sehnat.

Co si myslíte o dobrovolném dárcovství krve?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
149 lidí právě čte
Autor článku

Jana Fojtíková

Zobrazit další články