Míváte ledové ruce? Přehlížený signál upozorňuje na závažnější skrytou poruchu. V kombinaci s dalšími příznaky ihned vyhledejte lékaře

Chladné ruce nebo nohy má občas každý a není na tom nic divného. Pokud se přidají i další problémy, měl by to člověk řešit s lékařem, protože může jít o něco vážnějšího.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Vyjděte si ven do chladného počasí, a pokud si s sebou nevezmete rukavice, s velikou pravděpodobností začnete pociťovat chladné ruce. Ty vám mohou zbělat, a dokonce začít lehce štípat. Taková reakce je zcela normální. Návrat domů do tepla by měl vše vrátit do normálního stavu. V některých případech se však může jednat o Raynaudovu chorobu, která postihuje okrajové části horních končetin. Problematikou se u nás zabývá například specialista v oboru angiologie a kardiologie MUDr. Dušan Kučera, Ph.D., MBA.

Význam Raynaudova syndromu

Jedná se o funkční tepennou poruchu a nejčastěji postihuje prsty u rukou. Mezi její příznaky se řadí bělání prstů, ztráta citlivosti nebo pocit chladu, i když jste v teple. Občas se objevují i bolesti. Při tomto onemocnění dochází ke zúžení tepen, které zásobují prsty krví. A když se vydáte na chladnější místo, tato část těla zbělá, nepřirozeně se zbarví (modrá, fialová) nebo znecitliví. V momentě, kdy do nich začne opět proudit krev, zčervenají. Některým lidem pomůžou režimová opatření a jiní se musí vydat k lékaři pro léky.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Příčiny této nemoci

Je nutné rozdělovat primární a sekundární Raynaudův syndrom. Pokud se jedná o primární, lékaři neznají příčinu a často je označován jako Raynaudova choroba nebo Raynaudova nemoc. Jestliže lidé trpí tímto onemocněním, jejich cévy se smršťují mnohem více a mnohonásobně rychleji než u lidí, kteří tyto problémy nemají. Nejedná se však o život ohrožující stav a vyskytuje se častěji než sekundární syndrom. Při této chorobě je časté, že dochází ke křečovitým stahům drobných tepen. Kvůli tomu se nezásobuje postižená část krví.

iZdroj fotografie: Pixabay

Sekundární Raynaudův syndrom je vážnější

V případě tohoto syndromu k němu dochází z určitého důvodu, jež může lékař odhalit nebo se s ním už léčíte. Bývá projevem jiného onemocnění. Příkladem je autoimunitní onemocnění, problémy s cévami, roztroušená skleróza, skolióza, nežádoucí účinky léků a mnoho dalších. U lidí se vyskytuje méně než Raynaudova choroba, ale dokáže způsobit vážné zdravotní komplikace. Příkladem jsou kožní rány nebo gangrény. U tohoto syndromu je potřeba brát léky a občas dochází i k chirurgickému zákroku.

iZdroj fotografie: Pixabay

Příznaky sekundárního syndromu

Je známo, že nejčastěji tento syndrom postihuje konečky prstů u rukou a nohou. Může se však objevit i na jiných částech těla (bradavky, uši, nos). Pokud se správně neprokrvují dochází k jejich zbělání a chvíli poté začnou modrat nebo fialovět. Mezi související symptomy této nemoci se řadí i znecitlivění nebo bolest. Postižená část těla dokáže zčervenat, mravenčit nebo pálit. V momentě, kdy do ní opět začne proudit krev, mohou se objevit nepříjemné pocity a dokonce bolesti.

iZdroj fotografie: Unsplash

Prevence před tímto onemocněním

Existuje několik rad, jak se vyhnout Raynaudově syndromu. Prvním doporučením je vyhýbat se chladným místům a nosit teplé oblečení. Pokuste se udržovat v teple primárně ruce a nohy. Dále pravidelně cvičte, což výrazně pomáhá prokrvení všech částí těla a lepšímu fyzickému i psychickému stavu. Vyhýbejte se pití alkoholu a kouření. Tlak na prsty u rukou i nohou by neměl být příliš častý a silný. Pravidelně si promasírujte nohy i ruce a zlepšíte zásobování krve do těchto částí.

Jakými způsoby se staráte o své zdraví?

Zdroj: Brightside, WebMD

Diskuze Vstoupit do diskuze
52 lidí právě čte
Autor článku

Pavla Landová

Zobrazit další články
DámskýDeník
DámskýDeník
Lepší spánek bez prášků: realita i pro vás
Události247
Události247
Bývalí čeští prezidenti dostanou přidáno. Renta se jim může navýšit až dvojnásobně
VědaŽivě
VědaŽivě
Město Dvaraka podle badatelů zničila mimozemská loď. Jakmile se jim ale teorie začala potvrzovat, vláda je zařízla
adbz
adbz
Surfinie ocení hnojivo z banánové slupky. Vlastnostmi se může rovnat chemickým přípravkům