Tik v oku není radno podceňovat. Co nepříjemné záškuby očních víček způsobuje a jak se jich zbavit?

Tik v oku je obvykle mírný a po několika vteřinách nebo minutách sám odezní. Většinou nebývá příznakem onemocnění. Navíc existuje několik způsobů, jak jej zastavit.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Mírné záškuby očních víček jsou poměrně obvyklé a čas od času se s nimi setká každý. Dr. Stacy Sampson vysvětluje, že blefarospasmus nebo myokymie očních víček, jak se tento stav odborně nazývá, obvykle souvisí se stresem, únavou a konzumací kofeinu. Omezení faktorů, které přispívají k záškubům očních víček, může pomoci snížit četnost jejich výskytu.

Co záškuby očních víček způsobuje

Mírné záškuby očí vznikají, když se sval orbicularis oculi, který je zodpovědný za zavírání víček, spontánně stahuje a způsobuje malé a nekontrolovatelné záškuby. Myokymie víček může postihnout horní nebo dolní víčko, nejčastěji však postihuje to dolní. Obvykle jsou záškuby mírné a krátké a samy odezní po několika sekundách nebo minutách. V některých případech mohou však trvat i několik hodin. Méně často se mohou stát chronickými.

Co tik v oku způsobuje

Mimovolní křeče svalů víček jsou obvykle způsobeny těmito základními faktory:

Stres

Když jsme vystaveni velkému tlaku, naše nervy mění svou činnost. Tělo zůstává ve střehu a chrání se. Nesmíme totiž zapomínat, že stres jako takový je reakcí, která nás varuje před nebezpečím a reakcí na něj je zpravidla útěk. Nervy jsou namáhány, stejně tak i obličejové a lebeční svaly. Proto může být tik v oku vyvolán stresem, stejně jako například i bolest hlavy. 

Hodně času u počítače

K tiku v oku dochází také tehdy, když dlouhou dobu fixujete zrak na nějakou plochu. Modré světlo z displejů očím také příliš neprospívá.

Kofein a konzumace alkoholu

Vzhledem k tomu, že káva i alkohol jsou neuronální aktivátory, přetěžují tělo a vystavují jej stavům, kdy jsou nervy napjaté. Z toho důvodu pak často dochází k blefarospasmu.

Oko je unavené a suché

Nedostatečná lubrikace povrchu oka vede ke zvýšené aktivitě víček, která se snaží o rovnoměrnou distribuci slz, kterých je nedostatek nebo jsou nekvalitní. Tento důvod je velmi častý a může nastat nejen tehdy, když trávíte mnoho hodin před notebookem nebo mobilním telefonem.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Tipy, jak zastavit záškuby očí

Tik v oku často ustane sám od sebe. Pokud jej však chcete zastavit nebo zmírnit, můžete se o to pokusit za pomoci následujících tipů:

Použití teplého obkladu: Můžete použít teplý obklad a přiložit ho na oblast víček. To může pomoci uvolnit svaly kolem oka a zastavit křeče.

Snížení stresu: Myokymie očních víček souvisí se stresem, proto může pomoci omezit vystavování se stresu. Toho můžete dosáhnout delegováním úkolů na jiné osoby, každodenním věnováním času na odreagování, vyzkoušením koníčků zmírňujících stres a praktikováním technik zvládání stresu, jako jsou dechová cvičení nebo meditace.

Vyhýbání se kofeinu: Čaj, káva, některé limonády a čokoláda mohou obsahovat kofein, který může vyvolat nebo zhoršit záškuby očních víček. Zkuste příjem kofeinu postupně snižovat nebo jej vyřadit.

Dostatek spánku: Tik v oku může pomoci odstranit i krátké zdřímnutí. Je dobré mít dostatek spánku každou noc a stanovit si pravidelný spánkový režim. Pokud máte problémy usnout, může vám poradit lékař, spánkový specialista nebo jiný zdravotník.

Řešení suchých očí: Suché a podrážděné oči mohou přispívat k záškubům očních víček. Ke zmírnění suchosti očí používejte zvlhčující oční kapky.

Kdy navštívit lékaře

V případě, že třes očního víčka trvá nezvykle dlouho nebo pokud máte pocit, že máte oteklá víčka a nemůžete zavřít nebo otevřít oči, navštivte svého praktického nebo očního lékaře. Může se jednat o nežádoucí stav spojený s některými léky nebo neuronálními problémy.

Jak často trpíte tikem v oku?

Zdroj: MedicalNewsToday

Diskuze Vstoupit do diskuze
99 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články