Důvody, proč se probouzíte uprostřed noci aneb Klíčem ke kvalitnímu spánku je pochopení příčiny

Pravidelné noční probouzení se ničí spánek. Nedostatek spánku ničí tělo. Zjistěte, proč se to děje a začněte jednat. Jedině tak budete moci opět nerušeně navštěvovat říši Morfeovu.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Spánek je základní biologická potřeba člověka, bez které tělo nebude fungovat. Možná tak pár dní, ale dlouhodobě nedostatek spánku vede závažným zdravotním problémům a zhoršení kognitivních (poznávacích) funkcí. Doktorka Deborah Weatherspoon zdůrazňuje potřebu kvalitního spánku pro zdraví a správné fungování lidského těla. Jestliže se budíte pravidelně uprostřed noci, je potřeba najít důvod a začít tento problém včas řešit. Uvidíte, že v mnoha případech nebudete potřebovat ani odborníka, ale pomůžete si sami.

Nejčastější problémy, které vám doslova nedají spát

Za častým nočním buzením mohou stát naprosté banality, nedodržování spánkových pravidel, ale také to může být závažné onemocnění. Pokud vaše obtíže trvají dlouho a nedaří se vám je vyřešit doma, vyhledejte lékaře. Podívejte se, které problémy nás nejčastěji vyhánějí v noci z postele.

Úzkost a deprese umí zkazit každé usínání

Problémy se spánkem provází úzkostné stavy a deprese. Na druhou stranu, dlouhodobé trápení se spánkovými problémy může naopak úzkosti a deprese přivodit. Kromě návštěvy odborníka a psychoterapie můžete vyzkoušet napřed relaxaci, meditaci, uklidňující muziku před spaním nebo bylinkové čaje.

Nespavost – závažný problém

Poznáte ji tak, že se vám horko těžko usíná a nevydržíte souvisle spát. Může souviset s úzkostí a depresí. Léčba je podobná, plus můžete zkusit odstranit všechny rušivé vlivy, které by mohly ovlivnit spánek – úprava stravy, nejíst na noc a nedřímat přes den. Když budete spát přes den, co budete dělat v noci?

iZdroj fotografie: Pixabay

Chrápete a lapete po dechu? Může to být takzvané bezdeší

Spánková apnoe neboli chvilkové bezdeší je poměrně častý důvod, proč se člověk v noci budí ze slastného spánku. Může za to mělké dýchání, které vede k nekontrolovatelnému zadržení dechu a poklesu kyslíku v krvi. To způsobí probuzení a zalapání po dechu, které prakticky ani nemusíte zaznamenat. Poznáte to až podle příznaků, jako jsou bolest hlavy po ránu, únava, špatné soustředění. Často spánková apnoe souvisí s chrápáním. Tento problém vám pomohou vyřešit ve spánkovém centru odborníci.

Noční výlety na záchod

Noční nucení na močení může být velmi neodbytné. Když se ho pokusíte ignorovat, vleze vám klidně i do snů. Nikdy se vám nezdálo, že už sedíte na záchodě a přichází ta úleva… No, kdo zažil, jistě ví. Co ale s tím? Důvodů, proč váš močový měchýř funguje jako nepříjemný budíček, může být několik. Nejbanálnější z nich je ten, že před spaním moc pijete. Tady je řešení nasnadě, prostě už před spaním nepijte.

Časté noční močení trápí také těhotné ženy, kde jde v podstatě o přechodný problém, který se vyřeší po porodu. Mezi ty vážné problémy patří zvětšená prostata u mužů, cukrovka, aktivní močový měchýř, nachlazení nebo zánět močových cest. V těchto případech se návštěvě lékaře nevyhnete a rozhodně ji neodkládejte.

Špatné sny?

Noční děsy se nedají označovat jako špatné sny v klasickém slova smyslu. Jsou to sny, ze kterých se postižený nedokáže probudit. K tomu křičí ze spaní, kope, hází sebou ze strany na stranu, pláče. Druhý den si na ně už nevzpomene. Často se noční děsy objevují u dětí.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Nedodržujete spánkovou hygienu

Pro to, abyste si zajistili kvalitní spánek, existují pravidla. Patří mezi ně vyvětraná místnost s teplotou 18° C- 22° C. Cokoli nad už je pro spaní hodně, budete se přehřívat, potit a místo snů o horkých plážích se budete převracet z boku na boku a odfukovat jako mašina. Nastavte si ideální teplotu, potom odstraňte rušivé zvuky a hluk, pokud to jde, nebo je alespoň zmenšete na minimum. Nekoukejte těsně před spaním do obrazovek mobilů, počítačů ani televizorů.

Věříte ve starou čínskou medicínu?

Podle staré čínské medicíny časté noční probouzení v určitém časovém rozmezí znamená slabost nebo zablokovanou energii v určité oblasti. Podívejte se na harmonogram buzení a jeho důvody.

  • 21:00 – 23:00 – stres, úzkost, pocit nebezpečí
  • 23:00 – 1:00 – emocionální frustrace, často se odsuzujete a nepřijímáte se, jací jste
  • 1:00 – 3:00 – hněv, vztek, úzkost a vina
  • 3:00 – 5:00 – neschopnost relaxovat, procházíte problémy
  • 5:00 – 7:00 – jste emočně omezovaní, nesete si velkou emoční zátěž

Zdroj: MedicalNewsToday

Co ruší ze spaní vás?

Diskuze Vstoupit do diskuze
82 lidí právě čte
Zobrazit další články