Zlozvyk, který zkracuje život o dny i roky. Málokdo si uvědomuje, jakou může sůl nadělat paseku

O tom, kolik roků se člověk dožije, rozhodují genetické faktory a také to, jak se o sebe stará. Jsou prohřešky proti zdravému jídelníčku, které se podílejí na zkrácení délky dožití.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Kdo by se nechtěl dožít vysokého věku? Velkou roli v tomto sehrává kromě dědičnosti i štěstí a dodržování zdravého životního stylu. I když budete jíst pestrou a vyváženou stravu, pokud si ji budete pravidelně přisolovat, tak si svůj život můžete zkrátit až o jeden rok. Sůl je sice pro organismus potřebná, ale nikoliv v nadbytečném množství, říká registrovaná dietoložka Miho Hatanaka, RDN, L.D.

Proč naše tělo potřebuje sůl

Sůl, která se skládá ze 40 % sodíku a 60 % chloridu, je nutná pro optimální funkci nervů a svalů. Sodík se podílí například na přenosu informací mezi nervovými vlákny, reguluje krevní tlak. Udržuje zároveň správnou rovnováhu vody a minerálů, kyselin a zásad. Chlor je součástí kyseliny chlorovodíkové, kterou najdeme v žaludeční šťávě. Ne nadarmo se říká, že sůl je nad zlato.

Kolik soli bychom měli denně sníst

Světová zdravotnická organizace (WHO) stanovila tolerované množství denní dávky kuchyňské soli na pět gramů. Pro lepší představu to je asi pětkrát špička nože, případně méně než zarovnaná čajová lžička. Normálně by ale člověku měly stačit pouhé dva gramy soli denně. Pochopitelně toto množství platí pro dospělé osoby. Děti a dospívající do 15 let by měli solit podstatně méně.

Sůl je prakticky všude

Na první pohled se může zdát, že doporučený limit soli člověk s přehledem zvládne, vlastně jí sní mnohem méně. Ale opak je pravdou, protože sůl se přidává do prakticky všech průmyslově vyráběných potravin. Je dokonce i ve sladkém pečivu a sušenkách, o uzeninách ani nemluvě.

iZdroj fotografie: Pixabay

A tuto sůl je třeba k dennímu množství připočítat. Jestliže je tedy člověk zvyklý si každé jídlo ještě na talíři dosolit, určitě denní limit hravě překročí. Tím ale přijímá soli více, než je pro jeho tělo zdravé a prospěšné.

Proč nadbytek soli škodí

Nadlimitní příjem soli lidské zdraví poškozuje. Může to vést ke zvýšenému krevnímu tlaku, což má za následek onemocnění cév, tepen a srdce. Nadbytek sodíku v dlouhodobém horizontu vede ke vzniku k problémům se žaludkem, z nichž se může vyvinout i rakovina. Sůl neprospívá ani střevům a kostem, protože vysoký příjem soli přispívá k většímu vylučování vápníku močí. A protože se často tento vápník bere z kostí, vede to pak ke vzniku osteoporózy.

Jak často si dosolujete jídlo na svém talíři?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
131 lidí právě čte
Autor článku

Jana Fojtíková

Zobrazit další články