Pokud na kůži učiníte nezvyklý objev, s identifikací vám nejlépe poradí lékař. S největší pravděpodobností se ale bude jednat o jednu z těchto 9 obtíží.
Kousnutí od otravného komára, alergická reakce na nový krém nebo tajemné kožní onemocnění? Že by příroda s kožními neduhy nebyla dostatečně pestrá, to se říct zcela jistě nedá. Jak ale píše autorka Rena Goldman, existuje devět nejběžnějších příčin, které mohou vyústit v červené flíčky na vaší kůži. Patří mezi ně různé vyrážky, zánětlivá onemocnění, ale třeba i autoimunitní potíže. Připravte se na velkou spoustu krkolomných názvů.
1. Růžová pityriása
Na začátek aspoň jedno české slovo v názvu. Zbytek působí, jako kdyby se někdo snažil napsat oficiálnější název dračího ovoce (pitahaya — shodou okolností je také růžové), ale uprostřed slova mu na klávesnici skočila kočka. Pityriása je zánětlivé, ale vcelku neškodné onemocnění. Tahle vyrážka hraje fér. Po 6 až 8 týdnech si i s flíčky sbalí pomyslné kufry, beze stopy zmizí a jako dárek na rozloučenou vám ponechá celoživotní imunitu.
2. Vyrážka z potu
Tato vyrážka, na rozdíl od výše zmíněné pityriásy, je sice jednodušší na přečtení, ale fér rozhodně nehraje. Přichází, kdykoliv se zpotíte a ucpané póry pot nepropustí na povrch. Objevuje se především v oblastech, kde se vaše kůže tře sama o sebe nebo o textil vašeho oblečení. Způsobuje nepříjemné pálení až bolest. Zvlášť pokud se zabydlí na místě, kde se tření nevyhnete. Jako třeba, když si v létě vezmete šortky a vaše stehna se dotýkají.
3. Kontaktní dermatitida
Název napoví, v čem spočívá jádro pudla u této kožní nepříjemnosti. Červené flíčky v tomto případě mohou vyrašit, pokud přijdete do kontaktu s alergenem nebo se silnou chemickou sloučeninou. Jako například v čistících prostředcích — třeba bronopol. Zarudnutí může doprovázet svědění a pálení či odlupování zasažených kousků kůže. Alergickou reakci u většiny lidí způsobuje i rostlina prozíravě nazvaná jedovatec kořenující.
4. Pásový opar
Pásový opar je další z onemocnění, které nejsou fér. Původcem je herpetický vir Varicella zoster. Klíčové slovo: herpetický. Slovo odkazuje na plíživý pohyb plazů, a to ne náhodou. Viry z této čeledi se totiž vyznačují zákeřnou vlastností přežít ve vašem těle celé roky. Stejný virus způsobuje i plané neštovice. Pokud jste je prodělali, pásový opar se kvůli snížené imunitě či jiným nepříznivým vlivům může rozjet o mnoho let později.
5. Cerkáriová dermatitida
Za název tento neduh vděčí motolicím. Zní vám to maximálně jako samice od pražského Motola? Ve skutečnosti se jedná o bezobratlé živočichy, jejichž larvální stadium se nazývá cerkárie. A jak s larvami motolic můžete přijít do styku? Třeba koupáním se v rybníku nebo v jiné přírodní nádrži. Tam se totiž často vyskytují plži, které cerkárie vylučují. V kontaktu s pokožkou může dojít k zánětlivé reakci. Ta ale není nijak nebezpečná a sama odezní.
6. Dermatofytóza
V angličtině se tomuto onemocnění říká ringworm, tedy složenina ze slov kruh a červ. Červi s dermatofytózou naštěstí nemají příliš společného, ale slovo kruh už ano. Onemocnění se totiž projevuje jako začervenalá, kruhovitá oblast, která navíc i nepříjemně svědí. Může napadnout jak kůži, tak nehty a vlasy. Má původ mezi plísněmi, a proto je potřeba protiplísňových léků. A co hůř, dermatofytóza je nakažlivá.
7. Atopická dermatitida
Možná známější jako atopický ekzém. Jedná se o geneticky podmíněné a chronické kožní onemocnění, kde figuruje poškozená kožní bariéra a tím pádem snazší pronikání alergenů. To v konečném důsledku způsobuje zánětlivou reakci. Tu ale mohou vyvolat i jiné, individuální alergeny. Jmenovitě kupříkladu potraviny jako kravské mléko nebo citrusy, roztoči, zvířecí srst, pyl, ale třeba i stres. Závažnost ekzému se liší člověk od člověka.
8. Lichen planus
Zde se čeština ani nesnažila o vlastní ekvivalent. Jedná se o zánětlivé onemocnění s nejasnou příčinou. Z toho vyplývá, že léčba se zaměřuje především na symptomy. Těmi jsou červené až fialové skvrny, které doprovází svědivost; nejčastěji na zápěstích, zádech a kotnících. Onemocnění nicméně postihuje i sliznice, například v dutině ústní. Tam se lichen planus neprojevuje svěděním, ale bolestivostí.
9. Psoriáza neboli lupénka
Ani u lupénky to s příčinami není příliš slavné. Mezi přispívající vlivy se řadí dědičnost, autoimunita a vnější prostředí. U dědičnosti je zajímavé, že nepodědíte přímo chorobu, ale jen vyšší náchylnost k ní. Autoimunita pak zjednodušeně znamená, že imunitní systém napadne vás samotné v domnění, že bojuje proti nějakému rušivému vlivu. Za vnější faktory se považuje stres, infekce nebo třeba zranění.