Vyhřezlé ploténky jsou bohužel celkem častý a velice bolestivý problém. Bývá řešen pomocí operace, ovšem nejdříve zkuste následující cviky.
Spousta potíží dokáže zkazit den, ovšem výhřez meziobratlové ploténky je tak bolestivá záležitost, že vás donutí ji začít řešit. Meziobratlové ploténky se nachází, jak již název napovídá, mezi obratli, a dodávají páteři pevnost a pružnost. Vznik bolesti bývá velice často náhlý. A dochází k němu při zvedání předmětu a rotačních pohybech. Bolest se objevuje během kašlání, smíchu, kýchání, při sezení či delším stání. Úlevu poskytuje chůze i ležení. Pokud se vám nechce na operaci zkuste nejprve několik cviků.
Důvod bolesti
Problém s vyhřezlou ploténkou vzniká v důsledku jejího prasknutí či roztržení. Tím vzniká kýla, která vyčnívá do strany, tlačí na nervový kořen v místě výstupu z páteřního kanálu a způsobuje zánět. Ten bývá většinou doprovázen otokem. Ke vzniku těchto potíží občas stačí pouze neopatrný pohyb. Bez správné a včasné léčby vede tato kýla k závažným komplikacím. Zhoršuje dokonce činnost srdce, narušuje krevní oběh v mozku a může přispět až k rozvoji mrtvice.
Léčba meziobratlové kýly
Příčinou meziobratlové kýly mlže být sedavý způsob života, který oslabí zádové svalstvo, nedostatečný pitný režim nebo také velká a nesprávná zátěž zad. K chirurgickým operacím se povětšinou přistupuje až ve chvíli, kdy nastanou neurologické komplikace, které se projeví v poruše citlivosti a motorické aktivity. V ostatních případech je nutné dodržovat speciální režim a cvičit, což pomůže v boji s tímto problémem, ale také se zároveň jedná o nejlepší prevenci.
Vhodné cviky
Pro začátek postačí si lehnout na záda na rovnou podložku. Případně pokrčte kolena a zase natáhněte. Opakujte 8x. Zůstaňte ležet na zádech s nataženýma nohama a střídavě je zvedejte. Opět proveďte 8 opakování. Pro další cvik si pokrčte nohy v kolenou a jednou nohou chodidlem kopírujte nohu, která zůstala na zemi. Dojeďte až ke kolenům, poté nohy vyměňte. Pokrčené nohy v kolenou přetočte doprava až tak, aby se pravá noha téměř dotýkala podlahy. Hrudník zůstává na místě. Vyměňte strany.
Z lehu na zádech s nataženýma nohama střídavě přitahujte kolena k hrudníku. Dalším vhodným cvikem je to samé akorát s oběma nohama zároveň. Opakujte alespoň 8krát. Nohy nechte natažené a celé tělo otočte doprava pomocí levé ruky, která se na zemi spojí s rukou pravou. Klekněte si na všechny čtyři a střídavě dávejte diagonálně kolena k rukám.
Z kleku je také vhodný cvik, při kterém střídavě natahujete nohy dozadu. Ve chvíli, kdy máte nataženou levou nohu dozadu, ještě zvedněte směrem dopředu pravou ruku a protáhněte celé tělo. Nakonec zařaďte nádech, při kterém vyhrbíte záda do kočičího hřbetu a s výdechem naopak zvednete hlavu a prohnete záda do písmena U. U všech cviků je vhodné provést alespoň 8 opakování. Pokud bolest přetrvává, navštivte lékaře.