I taková zdánlivě běžná věc, jako je žvýkačka, může ovlivnit vaše zdraví. Přesto, že žvýkačku nepolknete, žvýkáním se z ní uvolňují látky, které se slinami a přes sliznice dostávají do těla.
Žvýkání žvýkaček je častým zvykem mnoha lidí. Někteří žvýkají jen po jídle, když si nemohou vyčistit zuby, jiní žvýkají prakticky neustále. Pokud žvýkáte žvýkačky bez cukru, může to mít na vaše zuby pozitivní vliv. Žvýkaní totiž může pomoci předcházet vzniku zubního kazu tím, že se z povrchu zubů a dásní odstraní plak a škodlivé bakterie. Neznamená to však, že žvýkání žvýkaček je nutně zdravým návykem. Může s sebou totiž nést některá úskalí a rizika, která byste měli zvážit.
Nežvýkejte slazené žvýkačky
Pokud je žvýkačka slazená cukrem, tak se vlastně po celou dobu žvýkání vaše zuby a dásně koupou v cukrové lázni, což pro ně není vůbec vhodné. Mimo jiné tak výrazně zvyšujete riziko vzniku zubního kazu. Většina žvýkaček obsahuje místo cukru umělá sladidla, která však také nejsou bez rizik.
Velká část žvýkaček bez cukru je slazena běžnou náhražkou cukru zvanou aspartam. Jedna studie z roku 2017 dospěla k závěru, že aspartam může v těle napomáhat vzniku formaldehydu, který je známým karcinogenem. Někteří lidé tvrdí, že po konzumaci aspartamu pociťují vedlejší účinky, jako jsou bolesti hlavy, závratě a změny nálad.
Žvýkání žvýkaček má vliv na stravovací návyky
Podle akademické studie o stravovacích návycích z roku 2013 je úplně jedno, zda žvýkáte žvýkačky s cukrem, umělým sladidlem nebo zcela neslazené – tak jako tak to váš život ovlivní. Podle této studie totiž lidé, kteří žvýkají žvýkačky, méně často konzumují zdravé potraviny, jako je ovoce a zelenina, a častěji konzumují škodlivé potraviny, jako jsou bramborové lupínky a sladkosti. Konzumace těchto nezdravých potravin pak může vést ke vzniku zubního kazu, nadváze a jiným komplikacím.
Velmi časté žvýkání může vést i k poruchám čelistního kloubu (TMJ)
Tempromandibulární kloub neboli TMJ je místo, kde se čelistní kost připojuje k lebce. Poruchy TMJ vznikají v důsledku únavy nebo nerovnováhy svalů, které tento kloub ovládají. Žvýkání žvýkaček sice většinou poruchy TMJ nezpůsobuje, ale u lidí, kteří si na žvýkání vypěstují pravidelný návyk, může docházet k únavě svalů, což může následně způsobit komplikace. Agresivní žvýkání žvýkaček nebo žvýkání pouze na jedné straně úst zvyšují riziko vzniku poruch TMJ.
Deformace zubů
Pravidelné žvýkání jako zvyk může také vést k nadměrnému opotřebení zubní skloviny, a dokonce ke změnám v nastavení skusu. Konkrétně se horní stoličky mohou postupně rozestupovat, zatímco dolní stoličky se začnou postupně posouvat dozadu, což vede k předkusu. Pokud toto chování pokračuje a není kontrolováno, mohou tyto změny nakonec vést k nutnosti nasazení rovnátek. Pokud se navíc sklovina postupně opotřebovává, mohou být zuby citlivé na horké nebo studené potraviny a nápoje nebo kyselé potraviny.
Bolesti hlavy
Někteří mladí lidé, konkrétně dospívající na střední škole, si stěžovali, že v důsledku nadměrného žvýkání žvýkaček trpí na časté bolesti hlavy. Je to důsledek únavy čelistních svalů. Tyto bolesti hlavy jsou obvykle způsobeny tím, že student žvýká žvýkačku jako způsob, jak se vypořádat se stresem, např. při učení se na důležitou zkoušku nebo při jejím skládání. Tento stres má tendenci vést k tomu, že žvýká silněji a rychleji, což problém ještě zhoršuje a vede k tenzní bolesti hlavy.
Pokud si chcete ústa pouze osvěžit, je lepší si zuby vyčistit kartáčkem a nití nebo použít ústní vodu, než si je čistit žvýkačkou. Sklenice studené vody s lístky máty může být také příjemnějším způsobem, jak si po jídle osvěžit ústa, zvláště pokud se kombinuje s následným čištěním zubů a ústní vodou.