Jedině správná příprava zázvoru odstraní bolest krku, chřipku a nachlazení. Přestaňte dělat základní chybu

Zázvor je ostrá štiplavá bylina, která našla své využití v mnoha oborech, a jedním z jeho nejlepších zdravotních účinků je léčba bolesti v krku.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Zázvor je velmi silná štiplavá bylina, která se pro své jedinečné chutě a účinky používá jak v kuchyni, tak i ve zdravotnictví. Jedním z nejčastějších léčivých použití této byliny, které je podloženo vědeckými studiemi i tradicí, je však léčba bolesti v krku. Zázvor totiž přináší určitou úlevu od bolesti a také posiluje imunitu tím, že pomáhá bojovat proti veškerým infekcím v těle, jak uvedla Debra Rose Wilson, Ph.D., MSN, R.N., IBCLC, AHN-BC, CHT. Poznejte tuto zázračnou rostlinu níže. 
Léčivé vlastnosti zázvoru 

Zázvor obsahuje bioaktivní sloučeniny nazývané fytonutrienty, které mají příznivé účinky na lidské zdraví. Nejvýznamnějšími z nich jsou gingeroly a shogaoly, které mají podle studií protizánětlivé vlastnosti, čímž pomáhají snížit riziko mnoha onemocnění, včetně právě bolesti v krku. Předpokládá se však, že zázvor má také antimikrobiální vlastnosti, které zneškodňují jak bakterie, tak i viry. 


iZdroj fotografie: Pixabay

Tato zázračná bylina má však navíc také antioxidační vlastnosti, které poskytují ochranné a léčivé účinky proti mnoho nemocem. V jedné studii bylo navíc zjištěno, že čerstvý zázvor má větší antioxidační účinky než sušený zázvor a proto je dobré jej v případě nemoci zakoupit v obchodě čerstvý a konzumovat ho ihned. Ačkoliv se zdá, že je zázvor „superlékem“, podle odborníků toho o něm stále víme málo a je proto zapotřebí více výzkumů.

Zázvor posiluje imunitní systém 

Zázvor může pomoci zmírnit bolest v krku a zlepšit dobu rekonvalescence, protože jeho sloučeniny posilují imunitu. V menším měřítku tak dokáže tato bylina pomoci také během běžného nachlazení, chřipky a mononukleózy. Je dobré poznamenat, že všechna tato onemocnění způsobují většinou viry, které zázvor dokáže zničit (léky proti nachlazení nikoliv).


iZdroj fotografie: Pixabay

Jedna laboratorní studie prokázala, že zázvor stimuluje imunitní systém k ničení virů. Tyto výsledky tak naznačují, že má tato zázračná bylina opravdu potenciál snížit bolest v krku, poskytnout rychlejší úlevu od příznaků a zlepšit dobu rekonvalescence více, než tomu je u běžných léků. Bohužel však byla zmíněná studie provedena bez přítomností lidí a proto je zapotřebí zkoumat dále.  

Jak užívat zázvor při bolestech v krku 

K léčbě bolesti v krku můžete zázvor užívat hned několika způsoby:

  • Zázvorový čaj: Popíjení horkého zázvorového čaje je oblíbeným a účinným domácím prostředkem proti bolestem v krku. Teplá tekutina může zklidnit zanícený krk a je také snadným způsobem, jak umožnit zázvoru kontakt s krkem. Navíc lze již připravené sáčky se zázvorovým čajem zakoupit v obchodech.

iZdroj fotografie: Depositphotos
  • Syrový kořen zázvoru: Syrový kořen zázvoru najdete v každém větším obchodě. Poznáte ho podle světle hnědé barvy a mnoha nepravidelných tvarů. Pokud ho chcete použít, začněte tím, že odstraníte třením lžičky vnější povrch, poté odřízněte kousek čerstvého syrového kořene a žvýkejte ho.
  • Zázvorový prášek: Práškový zázvor je k dostání v mnoha obchodech mezi regály s kořením a používá se především k dochucování pokrmů. Pokud ho však chcete použít pro léčivé účely, jednoduše smíchejte dvě čajové lžičky s teplou vodou a poté směs pijte. 

Máte rádi zázvor? 

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
145 lidí právě čte
Zobrazit další články
DámskýDeník
Předchozí generace si s vráskami poradily i bez drahých krémů. Narovnejte svou tvář domácími technikami
Události247
Na vysoké ceny pohonných hmot si Češi musí zvyknout. Státu už došly možnosti na snížení cen benzínu a nafty
VědaŽivě
Podivné způsoby, jak naši předkové určovali těhotenství: Ženské oči, pivo a cibule v hlavní roli
adbz
Kamenný dům z roku 1680 ukrývá nepředstavitelný luxus. Manželé si poradili i s nedostatkem světla a hrozící plísní