Zbavte se plísně nehtů bez návštěvy dermatologa. Pár kapek octa, či ústní vody zabije všechny bakterie mykózy

Plíseň nohou může potrápit obzvláště v období, kdy nosíme otevřenou obuv. Existují ale účinné triky, jak s ní zatočit v pohodlí vašeho domova a přírodní cestou.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Mykóza, neboli plíseň za nehty je naprosto běžná infekce vyskytující se nejčastěji na nohách a projevuje se žlutým nebo bělavým povlakem nehtu a nehtového lůžka. Infekce se může dále šířit na více než jeden nehet a způsobit například jeho popraskání. V období sandálů a otevřených bot je plíseň na nohou to poslední co chcete řešit, proto vám přinášíme několik triků, jak se jí v pohodlí domova jednoduše zbavit. Pokud jste zastánci spíše přírodní léčby, Jenneh Rishe, RN poradila nejlepší možnou léčbu.

Jak vypadá konvenční léčba

K léčbě plísní na nohou se tradičně používají orální antimykotika na předpis, jako je například terbinafin nebo flukonazol. Toto ošetření je často sice účinné, ale může způsobit vážné vedlejší účinky. Jedná se především o podráždění žaludku, závratě až po závažné kožní problémy nebo dokonce žloutenku. To může být důvod, proč mnoho lidí místo toho zkouší spíše domácí triky. Zde je 10 z těchto oblíbených domácích procedur.

iZdroj fotografie: Pexels

Léčba mentolovým gelem

Tento gel doma máme všichni a vyrábí jej mnoho společností. Využíváme jej především při únavě svalů nebo například v době nachlazení. Věděli jste, ale že dokáže účinně bojovat s rannými stádii plísně na nohou? Pokud se vám podařilo plíseň zachytit ještě v zárodku, po umytí nohou si napadenou oblast potřete mentolovým gelem. Ten nejen že příjemně chladí, svěže voní a pomáhá proti svědění, ale zároveň účinně bojuje právě s plísní.

Extrakt z hadího kořene

Extrakt z tzv. Hadího kořene (Ageratina pichinchensis) je antimykotikum vyrobené z rostlin z čeledi slunečnicových. Studie z roku 2008 ukázala, že lék je stejně účinný proti mykóze na nohou, jako je antimykotikum na předpis. Pro studii byl extrakt aplikován na postiženou oblast každý třetí den první měsíc, dvakrát týdně druhý měsíc a jednou týdně třetí měsíc.

iZdroj fotografie: Pexels

Tea tree olej neboli olej z čajovníku

Olej z čajovníku, také nazývaný melaleuca, je esenciální olej s antifungálními a antiseptickými schopnostmi. Podle Národního centra pro doplňkové a integrové zdraví některé malé klinické studie ukázaly, že olej z čajovníku může být účinný proti plísni na nohou. Chcete-li jej použít, natírejte olej z čajovníku dvakrát denně přímo na postižený nehet vatovým tamponem. Olej z čajovníku je možné koupit ve specializovaných obchodech, ale také online.

Olej z oregána

Oreganový olej obsahuje thymol. Podle recenze z roku 2016 má thymol antifungální a antibakteriální vlastnosti. K léčbě mykózy nehtů na nohou naneste dvakrát denně vatovým tamponem oreganový olej na postižený nehet. Někteří lidé používají oreganový olej a olej z čajovníku společně. Je třeba být obezřetný, protože oba produkty jsou silné a mohou způsobit podráždění nebo alergickou reakci. Jejich kombinace navíc může toto riziko zvýšit.

iZdroj fotografie: Pexels

Extrakt z olivových listů

Předpokládá se, že účinná látka v extraktu z olivových listů, oleuropein, má protiplísňové, antimikrobiální a imunitní účinky. Mast z olivových listů můžete aplikovat přímo na plíseň na nehtu nebo je možné tuto látku podávat i orálně v podobě kapslí. Podle recenze z roku 2012 je užívání jedné až tří kapslí z olivových listů s jídlem dvakrát denně při léčbě plísní nehtů na nohou účinnější než salát z olivových listů. Během této léčby se doporučuje vypít velké množství vody.

Ozonizované oleje

Jsou to oleje jako například olivový nebo slunečnicový, které jsou obohaceny o ozonový plyn. Podle studie z roku 2011 může tento typ expozice ozónu v nízkých koncentracích po krátkou dobu zahubit mnoho organismů, jako jsou houby, kvasinky a bakterie. Další studie zjistila, že ozonizovaný olej byl při léčbě plísně nehtů na nohou účinnější než lokální antimykotikum. K ošetření houby nehtů na nohou ozonizovaným olejem vmasírujte olej do postiženého nehtu dvakrát denně.

iZdroj fotografie: Pexels

Vinný ocet nebo ústní voda

Existují pouze neoficiální důkazy podporující ocet jako léčbu plísně nehtů na nohou a přesto je ocet považován již našimi babičkami za skoro všelék. Namočte postiženou nohu do jednoho dílu octa do dvou dílů teplé vody po dobu až 20 minut denně. Ústní voda je za pomocníka považována proto, že obsahuje mentol, thymol a eukalyptus, což jsou látky s antibakteriálními a antimykotickými účinky. Léčba se provádí namáčením po dobu 30 minut denně.

Česnek jako všelék

Česnek se kromě do kuchyně využívá například pro léčbu bradavic. Není tedy překvapením, že jej někdo zkusil použít i na plíseň nohou a nemůže si jeho účinky vynachválit. Česnek je znám svými antibakteriálními účinky a pro léčbu plísně se používá ve formě tence nakrájených plátků, které se přikládají na postižené místo. Pokud chcete zvolit méně voňavou možnost léčby česnekem, je možné jej podávat také orálně ve formě tablet.

iZdroj fotografie: Pexels

Úprava jídelníčku

Mnohých zdravotním problémům naše špatné stravování doslova nahrává do karet. Čím zdravější potraviny jíte, tím větší šanci má vaše tělo na boj s takovými chorobami, jako je plíseň na nohou. Dopřejte svému tělu živiny, které potřebuje: jogurt bohatý na probiotika, dostatek bílkovin na podporu opětovného růstu nehtů, dostatek železa, aby se zabránilo lámání nehtů, stravu bohatou na esenciální mastné kyseliny potraviny bohaté na vápník a vitamín D.

I když může být plíseň nehtu pro někoho spíše estetickým problémem, pokud dojde k šíření na více prstů a ani domácí léčba nepomáhá, je určitě vhodný čas vyhledat lékaře. Plíseň nehtu totiž může značit i větší zdravotní problémy, které se tím pouze mohly projevit. Plíseň může mít také za následek nevratné poškození nehtu a nehtového lůžka, které je často spojené s velkou bolestí.

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
123 lidí právě čte
Zobrazit další články