Ústa jako klíč ke zdraví: Neřešené zubní problémy sabotují celý organismus

Ačkoli patří návštěva zubaře mezi ty méně příjemné záležitosti, rozhodně není radno ji odkládat. Stav zubů totiž nemá vliv pouze na ústní dutinu, ale na celkové zdraví.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Návštěva zubaře pro některé jedince představuje skutečný horor, proto se ji snaží oddálit, co to jen jde. Nedodržování pravidelných kontrol vašich zubů však může mít mnohem větší následky, než si dokážete představit. Nejde pouze o to, že budou vaše zuby plné zubního kamene, při tvorbě zubního kazu můžete trpět silnou bolestí. Ve skutečnosti totiž zubní kazy nejsou tak nevinné, jak se mohou zdát. Pokud je nebudete včas řešit, mohou mít katastrofální vliv na srdce i ostatní orgány.

Jak předcházet zubním kazům?

Pro rodiče je velmi důležité, aby již od raného věku dítěte vštěpovali svým ratolestem, jak moc je důležité dodržovat pravidelnou a správnou ústní hygienu. Pečlivé čištění zubů a omezení konzumace sladkých potravin a nápojů jsou klíčové, abyste zamezili tvorbě zubních kazů. Snažte se co nejvíce eliminovat rizikové faktory, jež jsou příčinou onemocnění vašeho chrupu.

Bakteriální plak

Ústa obsahují asi 60 druhů bakterií, které jsou příčinou vzniku bakteriálního povlaku, který nadále může způsobit onemocnění dásní. To jednoduše znamená, že čím více těchto bakterií v ústech budete mít, tím je větší pravděpodobnost, že se u vás vyvinou zubní kazy.

Stravovací návyky

Tvorba zubních kazů je řízena vašimi stravovacími návyky, to není žádným překvapením. Potraviny bohaté na kyseliny se mohou podílet na demineralizaci zubní skloviny a vést k tvorbě plaku. Stejně tak je pro vaše zuby velkým strašákem cukr. Omezte, nejlépe zcela vynechte, sladké potraviny ve vašem jídelníčku.

iZdroj fotografie: Pixabay

Křehké zuby

Někteří jedinci se již mohou narodit s křehkými zuby, špatně mineralizovanou nebo velmi tenkou sklovinou, kvůli čemuž jsou zuby mnohem zranitelnější vůči bakteriím a předurčeny pro pomalý rozpad. Jakmile jsou doprovázeny bakteriálním povlakem a špatnou stravou, stav se může zhoršit a ohrozit zdraví ústní dutiny. Proto je nutno jednat dříve, než se rozpad zubů stane bolestivým a nebezpečným pro vaše zdraví. Nástup a vývoj rozpadu zubů můžete poznat podle následujících fází:

  • demineralizace zubní skloviny
  • poškození zuboviny (hnědá skvrna nebo díra uvnitř zubu)
  • zánět buničiny

Vliv neléčených zubních kazů

Spousta lidí si myslí, že to, co se děje v jejich ústní dutině, má vliv pouze na to, co se nachází uvnitř dutiny, ale není tomu tak. Neléčené problémy se zuby mohou mít vliv na celé tělo a způsobit závažné zdravotní problémy.

  • zanícené tepny
  • oteklé nohy
  • onemocnění srdce, ledvin, očí nebo kloubů

Jak často navštěvujete zubaře vy?

Zdroj: Zdravě
Diskuze Vstoupit do diskuze
64 lidí právě čte
Autor článku

Radka Dobešová

Zobrazit další články