Ne nadarmo se říká „jsme to, co jíme“. Zatímco konzumace některých druhů potravin tělu významně prospívá, přemíra jiných mu naopak škodí. Jako červeného masa.
Moderní společnost se může pyšnit medicínou na velmi vysoké úrovni, kdy již lze léčit téměř každý zdravotní problém. Na druhou stranu však dramaticky narůstá počet civilizačních chorob, za jejichž vznik si lidé mohou v mnoha případech sami. Problémem je jednak životní prostředí, ale také množství zbytečně užívaných léků, nadmíra stresu, nedostatek pohybu a nevhodná strava. V posledních letech se hojně diskutuje konzumace červeného masa.
Problém červeného masa
Jednou z problematických oblastí výživy je zmiňovaná konzumace červeného masa. Červené maso jako takové není škodlivé, obsahuje množství prospěšných látek, včetně tolik potřebných proteinů a vitaminů, naši předkové jej přece konzumovali naprosto bez problému. Je ale nutné si uvědomit, že zatímco lidé ještě před sto lety jedli maso jen asi jedenkrát týdně, dnes je maso konzumováno několikrát denně. A ani jeho kvalita už není stejná.
Velkochovy, kdy jsou zvířata rychle vykrmována, aby dosáhla jateční hmotnosti v co nejkratším čase, a dopována antibiotiky, aby se zabránilo jejich onemocnění, ke kvalitě masa rozhodně nepřispívají. Což je jedním z důvodů, proč roste popularita masa z takzvaných biochovů.
Kvalita je důležitější než kvantita
Maso si klidně dopřejte, ale dbejte na jeho kvalitu. Snažte se snížit množství červeného masa obecně a jednou za čas si dopřejte opravdu dobré hovězí nebo vepřové, ideálně z menšího místního chovu. Pokud se obáváte, že tím, že budete jíst méně masa, nebude mít vaše tělo dostatek proteinů, můžete být zcela v klidu. Bílkoviny se totiž nacházejí i v mnoha produktech rostlinného původu a jejich denní potřebu hravě pokryjete.
A navíc tělu opravdu prospějete. Nespočet vědeckých studií totiž spojuje konzumaci živočišných produktů se zvýšeným rizikem chronických onemocnění včetně srdečních chorob, cukrovky 2. typu a některých druhů rakoviny. Vůbec nejhorší je podle výzkumů častá konzumace zpracovaného masa, jako například salámů či klobás.
Je v nich totiž mimo jiné i velké množství soli, která dráždí žaludek, způsobuje záněty sliznic, zesiluje nepříznivé buněčné přeměny a zvyšuje působení dalších karcinogenů, které se ve zpracovaném mase nacházejí. Vědci z Harvardu navíc spojili nadměrnou konzumaci masa a živočišných bílkovin obecně s výrazně vyšším rizikem vzniku ledvinových kamenů. Snažte se tedy jejich množství snížit na minimum.
Kdo by se měl červenému masu obzvláště vyhýbat
Nadměrná konzumace červeného masa a výrobků z něj není zdravá pro nikoho. Existují však skupiny lidí, pro které je vyloženě nebezpečná. Jedná se zejména o:
- Osoby s vysokou hladinou cholesterolu: Vyvarujte se velkého množství masa, i pokud se u vás vysoká hladina cholesterolu v krvi objevila v minulosti.
- Lidé s onemocněním ledvin: Maso bohaté na bílkoviny je velkou zátěží i pro zdravé ledviny, nemluvě o přidané soli ve zpracovaném mase.
- Pacienti s onemocněním zažívacího traktu: Zpracovanému masu by se měli vyhýbat zejména lidé trpící vředy. Je to hlavně z důvodu vysokého obsahu sodíku a dusičnanů.
- Lidé s rodinnou anamnézou rakoviny: Jak jsme již výše zmínili, výzkumy naznačují, že maso může přispívat ke vzniku rakoviny. Jedná se především o zvýšené riziko rakoviny tlustého střeva a konečníku, ale i slinivky břišní.
- Lidé se syndromem alfa-gal: Jedná se o alergii na maso savců, která vzniká v důsledku kousnutí klíštětem.
- Lidé s onemocněním srdce: A také samozřejmě lidé, u nichž je vyšší riziko takového onemocnění (obézní lidé, lidé s nedostatkem pohybu a ti, kteří se léčí s hypertenzí nebo cukrovkou).
Pokud patříte mezi velké milovníky masa, nemusíte se hned stát vegetariány, abyste svému zdraví prospěli. Začněte tím, že si jednou týdně dáte bezmasé jídlo. Až vám to bude připadat zcela přirozené, přidejte další den.