Špatná koncentrace, změny nálad a neschopnost se soustředit. I to mohou být příznaky tiché mrtvice

Mozková mrtvice patří mezi nejčastější příčiny smrti u nás. Může se objevit i takzvaná tichá mozková mrtvice, která může být i zcela bez příznaků, ale mozek dokáže poškodit také.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Cévní mozkové příhoda neboli mozková mrtvice nastává ve chvíli, kdy dochází k nedostatečnému zásobení mozku krví. A v tuto chvíli se objevuje problém, jelikož neurony nemají dostatek kyslíku ani živin a začínají odumírat. Právě z toho důvodu je při cévních mozkových příhodách vždy rozhodující čas a rychlost poskytnuté pomoci. Ovšem existuje i takzvaná tichá mozková mrtvice, která se většině případů neprojevuje stejně jako pravá mozková příhoda, ale může být její důležitou předzvěstí.

Druhy cévních mozkových příhod

Když se řekne mozková mrtvice, je nejpravděpodobněji řeč o ischemické cévní mozkové příhodě neboli pravé mrtvici, při které krevní sraženina zablokuje nějakou z tepen, která zásobuje mozek. Další možností je malá mrtvice, o které jsme na JakZdravě již psali. U ní jsou příznaky stejné jako u pravé, ale pouze dočasné, což vysvětluje i článek na Healthline. Krevní sraženina, která blokovala cévu, je rozpuštěna a průtok je obnoven. Pacienti bývají bez následků, ale pozornost je na místě, jelikož se velice často jedná o varovný signál pravé mrtvice.

Takovýmto upozorněním na nadcházející pravou mozkovou mrtvici může být i tichá mozková mrtvice. I zde dochází ke sníženému průtoku krve, ale zpravidla se neprojevuje typickými příznaky, jako je ochrnutí poloviny těla nebo obličeje, potíže s mluvením či porozuměním, potíže s rovnováhou, závratě či problémy s viděním. Tichá mrtvice může poškodit část mozku, která řídí třeba například jen svaly jedné paže, ale může také napadnout jen malou část mozku a člověk nemusí pociťovat vůbec nic, jak zmiňuje web Medical News Today.

Druhy mozkové mrtvice - tichá. Obrázek tepny a mozku. iZdroj fotografie: Depositphotos
Druhů mozkových příhod existuje více, ale všechny jsou vysoce rizikové.

Možné jemné náznaky proběhlé tiché mozkové příhody

Je opravdu možné, že i když k tiché mozkové příhodě došlo, tak nepoznáte vůbec nic. A právě proto se velice často zjistí, že člověk tuto příhodu prodělal až během vyšetřeních pomocí zobrazovacích metod, jako je například magnetická rezonance či CT vyšetření. Někdy se tichá mrtvice projeví jemnými náznaky, které jsou ovšem často mylně považovány za známky stárnutí. Může se jednat o potíže s rovnováhou či močovým měchýřem, ale například i změnou nálad.

Proč je důležité brát vážně i tichou mozkovou příhodu

Již zde bylo zmíněno, že odhalení této příhody je často velice náročné a někdy je zjištěno jen díky náhodnému vyšetření například kvůli jiným potížím. Ale i přesto je toto zjištění velice důležité hned z několika důvodů, které popisuje i Národní zdravotnický informační portál. Jednak tiché mrtvice podporují rozvoj demence, o které jsme na našem webu již psali, ale také zhoršují stav duševního zdraví a mohou též způsobovat potíže s chůzí či s kontrolou močového měchýře. A v neposlední řadě se často jedná o předzvěst pravé mozkové mrtvice.

S jakými příznaky mozkové mrtvice jste se již potkali?

Diskuze Vstoupit do diskuze
139 lidí právě čte
Zobrazit další články