Deprese, zmatek, únava, nevolnost a pocení: Možná máte nízký tlak

Mít nízký tlak je lepší než trpět opačným problémem. Pokud váš tlak ale klesne pod krajní hodnoty, může dojít i k nebezpečnému stavu.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ačkoli se nízký krevní tlak nepovažuje za závažnou nemoc jako jeho protipól, může vás pěkně potrápit. Za zdravý krevní tlak se považuje obecná hodnota 120/80 mm Hg. Při takovém tlaku může tělo optimálně fungovat a je dostatečně zásobeno krví a kyslíkem. Nízký tlak nemusí způsobovat žádné obtíže (a většinou je nezpůsobuje), ale mohou se vyskytnout takové stavy, které je potřeba řešit.

Kdy jde o nízký tlak

O nízkém tlaku mluvíme tehdy, je-li váš krevní tlak nižší než 90/60 mm Hg. Web Healthline ještě dodává, že krevní tlak během dne kolísá, jak se ho vaše tělo snaží vyrovnávat a upravovat.

Jak poznat nízký krevní tlak bez tlakoměru

Když nemáte po ruce tlakoměr, abyste si ověřili hodnotu krevního tlaku, nízký krevní tlak poznáte podle nepříjemných příznaků. Mezi nimi může být rozmazané vidění, zmatenost, závrať či dokonce upadání do mdlob. Často se objevuje deprese, únava, zimomřivost a pocit žízně. Na JakZdravě jsme také psali o tom, že na nízký tlak vás upozorní častá bolest hlavy.

Nízký tlak nezabíjí, ale signalizuje závažnou nemoc. Při mdlobách a závratích pomůže správná poloha hlavy

Člověk s nízkým tlakem se špatně soustředí, rychle a mělce dýchá. Pokud tlak skutečně klesne hodně nízko, může nastat šok.

Léčba krevního tlaku

Pokud máte potíže s krevním tlakem a vyskytují se u vás nepříjemné doprovodné příznaky, je třeba navštívit lékaře. Ten posoudí váš stav a navrhne vám léčbu. Pravděpodobně navrhne změnu životního stylu, a podle míry závažnosti nasadí léčbu. Bez vědomí lékaře nevysazujte ani neměňte dávkování žádných léků, které užíváte, i když si myslíte, že nemají na krevní tlak vliv.

Starší žena držící se za hlavu a za zátylek iZdroj fotografie: Freepik
Nevolnost a motání hlavy patří k hlavním příznakům nízkého tlaku

První pomoc při kriticky nízkém krevním tlaku

Pokud člověk upadá do šoku, jako první pomoc pomáhá EpiPen (injekce epinerfinu), která rychle zvyšuje krevní tlak. Mívají ho doma lidé s vážnou alergickou reakcí na běžné alergeny. Při šoku, jak radí také web PennMedicine, by měla být přivolána záchranka. Pokud člověk omdlévá, zvedněte mu nohy nad hlavu. Celou dobu ho zahřívejte.

Typy nízkého tlaku

Toto jsou nejčastější typy nízkého tlaku podle webu MayoClinic.

Ortostatická hypotenze

Jde o náhlý pokles krevního tlaku, když se rychle zvednete nebo si lehnete. Běžně se vyskytuje při dehydrataci, při dlouhodobém upoutání na lůžko, v těhotenství a mohou to způsobit i některé léky a nemoci. U starších dospělých je tento stav běžný.

Postprandiální hypotenze

Jedná se o pokles krevního tlaku hodinu až dvě po jídle. Objevuje se hlavně u starších dospělých, kteří trpí vysokým tlakem nebo Parkinsonovou chorobou. Zde platí doporučení jíst malé porce s nízkým obsahem sacharidů, hodně pít a vyhýbat se alkoholu.

Nervově zprostředkovaný pokles krevního tlaku

K tomuto stavu dochází po dlouhém stání. Charakteristický je pro mladé dospělé a děti. Důvodem je s největší pravděpodobností špatná komunikace mezi srdcem a mozkem.

O tom, jak si poradit s nízkým tlakem, pro vás naše redakce JakZdravě zpracovala samostatný článek.

Jaké máte zkušenosti s nízkým tlakem?

Diskuze Vstoupit do diskuze
147 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články