Stejně jako mnoho jiných závažných zdravotních problémů, i onemocnění jater se zpočátku projevuje poměrně nenápadně. Rozhodně však příznaky nepodceňujte.
Játra čistí krev, odstraňují toxiny z těla, pomáhají udržovat hormonální rovnováhu a v neposlední řadě také hrají důležitou roli při zpracování živin z přijímané stravy. Jejich správná funkce je proto nesmírně důležitá. Potíže s játry se zprvu projevují poměrně nenápadně, pokud se však neřeší, postupně se příznaky zhoršují a mohou vyústit až v selhání jater.
Onemocnění jater poznáte na kůži, očích i stolici
Jak vysvětlují lékaři z MayoClinic, onemocnění jater může být dědičné nebo získané. Játra poškozují nejen alkohol, některé léky a samozřejmě drogy, ale také viry, špatná strava a obezita. Časem může dojít ke zjizvení (cirhóze), které může skončit selháním jater, což je život ohrožující stav, který vyžaduje okamžitou léčbu. O cirhóze a jejích příznacích jsme ostatně již na JakZdravě psali. Věnujte proto pozornost následujícím symptomům a začněte případné problémy řešit včas:
- zežloutnutí kůže a očí (žloutenka)
- bílé nebo žluté nehty
- bolesti břicha a nadýmání
- modřiny na různých částech těla
- otoky nohou a kotníků
- svědění kůže
- tmavá moč
- nevolnost nebo zvracení
- ztráta chuti k jídlu
- zácpa, průjem nebo krev ve stolici
- chronická únava
Řešte problémy s játry včas
Vzhledem k tomu, že problémy s játry se obvykle stupňují a mohou mít fatální následky, lékař Youssef (Joe) Soliman, MD důrazně doporučuje je řešit včas. Abyste problémům s játry předešli, doporučuje doktor Soliman následující:
- konzumujte alkohol v rozumném množství
- neužívejte drogy, případně se důsledně vyvarujte sdílení jehel
- vyhněte se tetování nebo piercingu nesterilními jehlami
- dbejte zvýšené opatrnosti při vykonávání práce, při níž jste vystaveni působení krve a jiných tělních tekutin
- nemějte nechráněný pohlavní styk (s výjimkou stálých partnerství)
- trpíte-li diabetem, snažte se o co nejlepší kompenzaci
- pokud máte vysokou hladinou cholesterolu, snažte se o její snížení
- udržujte zdravou hmotnost
- vyhýbejte se toxinům nebo pesticidům
- pozor na užívání některých doplňků stravy nebo bylin, zejména ve velkém množství
- nemíchejte léky s alkoholem a neužívejte větší množství léků
Pijte hodně vody a zdravě se stravujte
Pokud už problémy s játry máte, v první řadě se zaměřte na pitný režim a zdravou stravu. Můžete využít také některý z ozdravných elixírů, které jsme vám na JakZdravě již doporučovali. Důsledně se vyhýbejte alkoholu, většímu množství léků a rafinovanému cukru.
Zvyšte příjem zdravých tuků, fermentovaných potravin, nepražených ořechů, naklíčených obilovin, semínek, rostlinných i živočišných bílkovin a zelené listové zeleniny. Zahrňte do svého jídelníčku také kapustu, brokolici, červenou řepu, petržel, špenát, artyčoky, chia semínka, len, bio vejce a kuřecí maso.