Problém závažných onemocnění spočívá i v tom, že dlouho mají jen vágní či žádné příznaky. Nepodceňujte rané symptomy a vyhledejte lékaře včas.
Knedlík v krku a kašel může ukazovat na běžné respirační onemocnění, ale také na závažnou zdravotní komplikaci. Jsou totiž také jedněmi z příznaků rakoviny štítné žlázy. Jak vysvětlují odborníci ze SaskHealthAuthority, štítná žláza je velice důležitý orgán, který vytváří hormony, které řídí způsob, jakým tělo využívá energii a pomáhají mu normálně fungovat. Nehledě na to, že se rakovina může rozšířit i do dalších částí těla. Čím dříve je odhalena, tím větší je šance na úplné uzdravení.
Nepodceňujte rané příznaky
Stejně jako ostatní závažná onemocnění i rakovina štítné žlázy probíhá většinou bezpříznakově. Jak onemocnění postupuje, začínají se postupně přidávat mírné symptomy. Jedná se především o:
- přetrvávající kašel
- bolest v krku
- potíže s polykáním
- chrapot
- oteklé žlázy na krku
- hmatný útvar v přední části krku
Pokud vás tedy trápí kašel, i když nejste nemocní, chraptíte přesto, že jste nestrávili víkend hlučným fanděním na sportovním zápase, špatně se vám polyká nebo nahmatáte na svém krku nějakou bulku, poraďte se s lékařem. Vždy je lepší jít k lékaři takříkajíc zbytečně a zjistit, že příčina tkví v nějaké banální záležitosti než přijít pozdě.
Rakovina štítné žlázy je u žen častější
Lékařka Kelly Wood, MD tvrdí, že na pozoru by se měly mít obzvláště ženy (rakovina štítné žlázy je u žen mnohem častější), lidé, kteří mají rakovinu v rodinné anamnéze, obézní osoby a ti, kteří byli nadměrně vystaveni rentgenovému záření a také pesticidům.
Svou roli může hrát i strava. Z přehledu z roku 2015 vyplynulo, že strava s vyšším obsahem ryb a mořských plodů může vést k malému snížení rizika rakoviny štítné žlázy. Na druhou stranu však velký nadbytek jódu může dle výzkumů naopak souviset s rizikem rakoviny štítné žlázy. Znovu se tak potvrzuje, že důležitá je hlavně co největší rozmanitost stravy a pravidlo všeho s mírou.
Možnosti léčby jsou poměrně široké
Jak vysvětlují lékaři z Masarykova onkologického ústavu, lékaři mají hned několik možností, jak s čerstvě diagnostikovanou rakovinou štítné žlázy naložit. Léčba závisí jak na velikosti nádoru, pokročilosti onemocnění, tak i na typu nádoru jako takového. Nejčastěji se přistupuje k chirurgickému odstranění nádoru, po kterém může následovat zajišťovací léčba radiojódem. Pokud musela být odstraněna celá štítná žláza, je nezbytné celoživotní užívání hormonů, aby mohlo tělo i dále správně fungovat.
Další možností léčby je chemoterapie či radioterapie. Důležitou roli hraje i podpůrná léčba, včetně nutriční terapie, protože správná výživa je pro léčbu ale i prevenci nesmírně důležitá. V období samotné léčby řeší výživu pacienta nutriční specialisté přímo v nemocnici. Po propuštění (a při prevenci) je výživa zcela v rukou každého jedince. Jak na JakZdravě zmiňujeme neustále, nepodceňujte důležitost zdravé stravy a životního stylu, má dalekosáhlé důsledky.